Bebeklerde Konak Oluşumu ve Çözümler

Bebeklerde Konak Neden Oluşur?

Bebeklerde doğumdan 1-3 ay sonrasında, deride pul pul döküntü şeklinde görülen ve kabuk kabuk olan deri parçaları “konak” olarak adlandırılır. Bebeklerde konak genel olarak tüm yenidoğanlarda görülür. Özellikle en sık saçlarda görülürken, yüz, kaş ve kulaklara da yayılabilir. Demir de hem saç derisinde hem de yüzünde hafif bir konak oluşumu vardı.

Bebeklerde Konak Oluşumuna Ne İyi Gelir?
  • Konak oluşumuna iyi gelen ve en bilinen yöntem zeytinyağı ve karbonatı iyice karıştırıp saç derisine sürmek. Ben Demir’de bu yöntemi çok sıklıkla uyguladım. Demir’i banyo yaptırmadan önce bu karışımı saçına bir pamuk yardımıyla iyice yedirdim ve önden arkaya doğru saç fırçasıyla derisini incitmeden taradım.Sonrasında banyoda iyice durulamak lazım, iyi durulanmazsa saç derisinde tıkanıklığa sebep olabilir. Bu yöntemle 4-5 banyo sonrası konak geçti ama Demir’in doğum saçları da aynı hızla döküldü maalesef. Burada önemli nokta kafa derisine zarar vermemek ve oluşan deri kalıntılarını kesinlikle kopartmamak.

Sonuç olarak bebeklerde konak oluşumu oldukça doğal bir süreç ve neredeyse her yeni doğanda görülüyor. Bebeğinizin bakımını iyi yaparak ve biraz da sabırlı olarak bebeklerde oluşan konaklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Bebek Sağlığı ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.