Dişler Geliyor!

teeth

Kolik ve gaz sancıları bitti “oh bee artık rahat ederiz” dedikten sonra yeni bir sürprizin geleceğini nereden bilebilirdik 🙂 Demir’in 3. Ayı doldu bile, zaman nasıl hızlı geçiyor inanamıyoruz. Şu 3 aylık süreci değerlendirecek olursam uykusuzluk, yorgunluk falan değil de beni en çok yoran kesinlikle gaz süreci oldu. Yediklerime ve Demir’e ne kadar dikkat etsem de sanırım bir noktada gaz meselesinin kesin bir sebebi olmadığından, daha da kötüsü gaz sancısına %100 iyi gelen de birşey yok malesef. 3. Ayın sonunda Demir’in artık ellerini tamamen fark ettiğini keşfettim. Ellerini fark etmenin yanında artık çok iyi bir şekilde de yön verebiliyordu. Ve baktım ki o minicik eller sürekli ağzına. Yeni misafirimiz, dişler! 🙂 Sürekli salyalanma, el zaten hep ağzının içinde kim bilir nasıl da acı çekiyordu.

Diş Kaşıntılarına Ne İyi gelir?

  • İlk çare eczanelerde ve hatta Migros & Carrefour gibi marketlerde bile artık satılan plastik kaşıyıcılar bizim hayatımızı kurtardı. Demir dişlerini kaşımaya başladığında ben de hemen plastik kaşıyıcıları alıp dişlerini kaşıyordum. Hatta mümkünse kaşıyıcıları bir süre buzlukta tutup sonra bebeğinize verirseniz soğuk da çok ama çok rahatlatıyor. Bizimki kesik elma şeklinde Bebedor markaydı, kavraması çok rahat, ayrıca tam minik ağzına uyacak boyutta oldu.

dişlik-elma-500x500.jpg

  • Diş kaşıyıcıları dışında taze soğan, pırasa gibi sebzeleri bebeğinize verip kaşıntılarını azaltabilirsiniz. Özellikle 3-4 ay civarında kavrama yetkinliği henüz gelişmemiş bebekler sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir.
  • “Sophie la Girafe” zürafa diş kaşıyıcı: Bu da birçok arkadaşım tarafından önerildi, ancak fiyatına baktığımda (120 TL gibi bir rakamdı) açıkçası bana hiç makul gelmedi önce. Sonra yorumları okuyunca ve diş kaşıntısının ne menem bir şey olduğunu anlayınca Sophie’ye de şans verdim. Özelliği doğal kauçuk ve gıda boyasından yapılıyor olması. Ayrıca salldıkça ses çıkartıyor ve çok esnek Demir çok sevdi ve iyi ki aldığım dediğim ürünlerin en başında geliyor.

9772093571122.jpg

  • Okudum ama denemedim; bir yerde anne sütünü buzlukta dondurarak meyve filelerinin içine koyarak bebeğinize verin yazıyordu, denenebilir.

Sonuç olarak 3. Ayda başlayan diş süreci 6. Ayın sonunda minik bir arkadaş olarak birgün aramıza katıldı. Biz büyükler bile diş sorunlarımızdan bu kadar çekiyorken, minik yavrularımız umarım tüm diş çıkarma süreçlerini en kolay şekliyle atlatırlar.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.