Emzirme Sorunları ve Öneriler

Nasıl olur da dünyanın en güzel duygularından biri olan emzirme süreci kabus’a döner? Demir doğduğunda ilk bir hafta gerçekten çok zordu. Zor olan kısım uyku ya da bebek bakımı değil emzirme sürecinde yaşadığım (özellikle ilk hafta) sıkıntılardı. Benim başıma gelen birkaç sorun ve bana iyi gelen çözüm yollarını paylaşmak istiyorum:

1.İçe dönük göğüs ucu

Evet bazı memeler yapı itibarıyla emzirme sürecinde daha fazla zorluyor. Çenesi yeterince güçlü olmayan yenidoğan içe dönük meme ucunu bulmakta daha da zorlanıyor.

Öneri:

Eczenelerde satılan slikon meme uçları var, emzirme sırasında onları kullanabilirsiniz.

2.Çatlak & kanayan gögüs ucu

Evet kulağa çok korkunç geliyor, gözünüzü korkutmak gibi olmasın  kendisi daha korkunç. Emzirme zamanı geldiğinde daha başlamadan ter basıyordu beni. Bir yandan ilk haftalarda süt üretimi çok olduğu için ve memelerde süt biriktiği için, mutlaka sütün boşaltılması gerekiyor. Kanayan ve çatlak göğüs ucu varken emzirmek ya da süt sağmak çok ama çok zor. Cennet annelerin ayakları altındaydı dimi? 🙂

Öneri:

Mutlaka her emzirme sonrası göğüs uçları kuru tutmanız ve her defasında temiz gögüs pedleri kullanmanız gerekiyor. Ben ayrıca eczaneden göğüs ucu kremi de aldım o da çok faydalı oldu. Her emzirme sonrası onu sürüp emzirmeden önce yıkıyordum.

3.Süt Sızdırma

Özellikle doğum sonrası ilk haftalarda memelere birden süt indiği için, süt bazen kıyafetlerime geçiyordu ve sürekli kıyafet değiştirmem gerekiyordu.

Öneri:

Benzer sorunlarla karşılaşırsanız mutlaka tek kullanımlık göğüs pedleri kullanmanız gerekiyor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.