Aldımm, alıyorum baba!

baba alisveris.JPG

Araba koltuğu, ana kucağı  ve bilimum saçma tüketim yolları…

Kaçamayacağınız ama gerekliliğini de tam çözemediğiniz bir sürü cihaz var satılacak.

Annelerin arasındaki rekabet ve merak ile kırbaçlanan alışveriş, tabii ki babanın ince çipli plastik kartlarının etrafından geçecek manyetik alanlara mahkum.

Hastaneye gitmeden alınan ilk ürün ana kucağı/oto koltuğu. Herhalde anamın sıcak kucağı ile eş anlama gelen oto koltuğu, sizin de kafanızı karıştırdı. Bu ikisi aynı şeymiş, zaten bebek sıkma portakal filesi ile aynı kiloda olduğu için yatarken, taşırken, arabada aynı aparat kullanılıyor.

Küçümser gibi oldum ama takılmayın çok lazım. 4 ay’a kadar orada uyutup yatağa aldım ben.

Uyuyakalmasın uzun süre ayaklarda kan akışı yavaşlar, sadece uyutmak için kullanın.

Biz bir arkadaştan devir aldık, 3 bebekten bize geldi; biz de kullandık yuvasının arıyor. Demem o ki çok para verebilirsiniz ama her bebek max 6 ay ya da 9 kiloya kadar kullanır; o nedenle tanıdıktan alın.

Biz de maxi cosi vardı. Güzel, hoş tatlış. Güvenlik falan çok takılmayın kemeri olsun yeter; zaten kazadan koltuk korumaz.

Bebek arasına monte edilir olsun, ilk 3-4 ay evde durmaktan herkes lohusa.

Bez/mendil/pişik kremi

2 kriterim var benim, bebeğim için en iyisi (en pahalısı değil). Benim için en kullanışlısı.

Bez markası için acele etmeyin, bazı bebekler bazı bezlerde olmuyor az az alın deneyin. Çiş göstergesi olsun yeterli, hassas kriter çiş miktarı. Ucuz almak için 1. Yol internet, mağazadan falan almayın ya. Yazık günah para kolay mı kazanılır.

Mendil de ise, mendil lazım. Şaka yapmıyorum, bazıları havlu denen şeyler. Büyük gözenekli ve susuz; haliyle kuru peçete gibi; bebelerin cildini tahriş ediyor. Mendilde tek marka kral yazmıyor, bir zahmet tahmin edin. (not: en çok satan ve en pahalısı :/ maalesef.)

Pişik kremi, dertsiz olunca içinde zincoksit %10-15 olanı alın; bildiğiniz çinko kendisi. En sağlıklısı o. Her silmede sürün.

Son not gece altını açmayın rahat rahat uyusun, zaten uyurken çok işenmiyor.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.