Baba para nerede? Araba nerede?

money.jpg

Çocuk eşittir masraf kardeşim bunu kabul ederek başlasan, kafan da rahat olur.

3.dünya ülkesinde 3.sınıf vatandaş, gelişmiş memleketin 9’da 1’ini alacağı için; bari bizim evlat 3’te 1 olsun derdimiz.

Hayatta para büyük yer tuttuğuna göre biraz da oğlanı/kızı kurtaralım.

Bakın size iki şey anlatıcam, yatırım falan herkes yapar da; para babası bankerlerin size anlatmadıkları var. Güzel biriktirme yolları var, çocuğu da kurtarır; eğitimini de rahatlatır.

2 yol var dedim detayı vereyim;

  • Altın falan tutmayın, bakın güzel insanlar. Altın değer üretmez, fiyatı da dolara çok benzer artar. Dünya’da dolar bazlı fiyatı 5 yıldır neredeyse aynı, TL değeri ise dolar ile değişiyor. O nedenle altın olarak tutma dolar olarak tut.

Tarihinde enflasyonu hiç düşmeyen TR’de TL tutmak saçma zaten. Altın değer üretmez; parayı dolar yapalım. (YTD = yatırım tavsiyesi değildir)

ilk grafik

Not: 5 yıldır dolar bazında bir artış yok

ikinci grafik 

 

 Not: 5 yıldır tl bazında bir artış sadece $ artışı kadar

  • Parayı dolar yaptığımıza göre, banka da dolar faizine koyalım yılda %3,5 getirsin. Oh misss..

Şaka şaka ne dolar faizi ya, bakın anneler/babalar bugün 5.000 $’ı güzide devletimizin %9 faiz veren EUROBOND’una yatırırsanız 20 yılda paranız yaklaşık 28.000 $ ediyor. Çocuğu neredeyse tüm özel üniversitelerde 2 yıldan fazla okutursunuz.

Tersten hesaplayalım, bugün bir ortalama arabanız var; 75.000 TL değeri var. Dolar yaptınız 12.000 $ eder. O da 20 yılda 70.000$ etti mi sizin çocuğun ilk evi, haydi olmadı özel okul parası 5 yıllık.

Bu yolların ikisi de koruma altında devlet tarafından, yalnız 1. Tam değil. Altın işi saçma. Banka kasaya yılda 400 tl istiyor, baş hırsız sizsiniz size nasıl emanet edeyim.

Bunları yazıyorum da çocuk için sanmayın, sizin için yazıyorum. 20 yıl sonra çökecek sosyal güvenlik sisteminden alacağınız 2.000 tl maaş ile çocuk okuturken zorlanmayın. Belki bir bilim insanı, teknoloji gurusu doğurdunuz; eğitimsiz bırakmayın. Başta kendine sonra size faydası olsun; bakarsınız bize de olur.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.