Baba gel, yoksa giden zaman gelmiyor…

babael.jpg

Gelen gelecek hızlı gelir…

Bu üstte yazdığım kısa öz cümle aslında bir babanın, ilk 1 yılının özeti gibi.
Gelen

Uykusuz geceler azalacak, bebekler 3 aydan sonra gece gündüzü ayırmaya başlar. Babalar daha iyi uyumaya başlamıştır. (not ilk üç ay uykusundan uyanmayan baba, “babayım” demesin bir zahmet)

Gaz derdi bitiyor ve kolik geçiyor; artık gülüyor ve bunlar hep bu zamanlarda başlayacak.

Sana düşen oğluna şarkı söylemek, ecnebilerin daddy games dedikleri küçük sesli oynular oynamak. Çıkacak dişler öncesi kaşınan damaklara sert havuç sürtmek olabilir.

 

Gelecek

Sıkılma, üşenme, yorulma demesi kolay, ama yapması zor. Güzel ve kolay zamanların gelmesine az kaldı. 3-4 ay arası oturmaya başlayacak ve gündüzler kolaylaşacak.

4-6 ay arası ek gıdalar ile akşamları artık tok ve daha derin uyuyacak. Göz kontağı da kurduğunda senden iyisi yok. Bu aylar hızlıca gelecek, kıymetini bil. Oğlunu/kızını bol bol sev öp.

2-3 ay arası müzik isteme ve göz ile takip, 4-5 ay arası oturma ve el ile kavrama.

6-7 aylarda ayakları sallama ve dönmeler gelecek.

Hızlı

Önce yavaş başlayıp sonra hızlanan bir süreçtesin, birinci kelime için 6.ayı bekliyorsun. İlk duyduğunda bir garip baaabaaaa, deeedeee, a_nneeee tarzı bir hece ama, 1.yaş gününün ertesi günü ahtapot, haydi, uçak diyen biri olacak kucağında.

Ter kokusu, ek gıda destekli def-i hacet kokusuna karışmadan önce az vaktin var. Zaman hızlı geçiyor bol bol kokla.

  1. çocuk için hızlı olma, zaten tek hızlı olmayan şey ne dersen, tam olarak bu.

Gelir

En zoru bu belki, ebeveynsin ama sahip değilsin. Yol gösterirsin ama yolda değilsin. İstersen olursun, ama istemezsen hayatından çıkabilirsin. Hiç bir şey seni beklemiyor, hiç bir şey sana mahkum değil.

İstesen de istemezsen de gelir, içinde olmazsan kalanı pişmanlık; olursan güzel bir hatıra…

Geçen zamanın kıymetini bilmek senin elinde, fazla mesai, saçma aktiviteleri; tek bir önemli saniyeni bile boşa harcama.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.