Advertisements
Skip to content

Doğum İzni, Yasal Süreçler ve SGK Meselesi

Doğum izni

Çift çizgi sevincinden sonra şimdi hamileliğimi müdürüme nasıl söyleyeceğim stresi sardı beni. 12. Haftaya kadar ailelerimiz de dahil kimseye söylememeye karar verdik, çünkü doktorumuz ilk 12. Hafta çok kritik dedi. 12. Hafta kontrolünden sonra da tek tek herkesi arayarak haberi verdik. Sonra ki ilk iş günü de müdürümle toplantıma başlamadan bir konu var konuşmak istediğim dedim, ilk söylediği şey hamile misin oldu 🙂 16 kişilik ekipten (15kız, 1 erkek) 4 kişi son 1 yılda hamileydi ekipten, o yüzden hamilelik haberini tahmin etmesi zor olmadı bizim müdürün 🙂 Sonrasında da doğum izni süreçlerini araştırmaya başladım ve tüm gereken bilgileri başlıklar altında aşağıda toparladım.

Doğum İzni’ne Ne Zaman Ayrılabilirim?

Gel zaman git zaman 32. Hafta geldi çattı. Yasal olarak 32. Haftadan sonra isterseniz doğum iznine ayrılabilirsiniz. Yok ben daha 5 hafta daha çalışayım, doğum sonrasında daha çok izne ihtiyacım olacak derseniz (ki mantıklı) e bir de sağlık sorunlarınız yoksa 37. Haftaya kadar çalışmak yerinde oluyor. Doğum izni toplamda 16 hafta sürüyor. Bu sürede SGK’dan alınacak raporları aşağıda listeliyorum. Mutlaka şirketinizin İnsan Kaynakları Yetkilisiyle de koordineli olarak yürütün bu süreci. Malum ülkemizde her şey 1 günde değişebildiği gibi bu süreçler de değişebilir ve doğru bilgiyi onlardan almakta fayda var.

Doğum Öncesi Raporlar
  • Haftada eğer SGK anlaşmalı hastaneye gidiyorsanız dokturunuzun size “Çalışabilir Raporu” vermesi gerekiyor.. Hastane zaten SGK sistemine girişi yapıyor. Eğer özel muayenehaneye gidiyorsanız, mutlaka SGK anlaşmalı bir hastaneye raporunuzla girip onlardan SGK sistemine raporu girmelerini isteyin. Bu raporun bir kopyasını şirketinizin İnsan Kaynakları Departmanı’na veriyorsunuz
  • 5 hafta sonra artık 37. Hafta “İş göremezlik” (evet kulağa çok çirkin geliyor) raporu almanız lazım. Yine aynı şekilde rapor SGK sistemine hastane tarafından girildikten sonra bir kopyasını İK departmanına vermeniz lazım. Bu arada bunlar kritik, yoksa doğum ücretiniz doğru hesaplanmaz ve SGK’dan hak ettiğiniz parayı alamazsınız.
  • Beklenen gün geldi ve doğum gerçekleşti, şimdi de hastaneden “doğum” raporu almanız lazım. Neyse ki bunu otomatik olarak yapıyor sistem, siz lohusa halinizle bir de bu işlerle uğraşmıyorsunuz.
  • Doğum izni  bitimine doğru e-devlet’ten doğum ücretinizin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Yattıktan sonra en yakın PTT’ye gidip ücretinizi nakit ya da EFT yoluyla alabilirsiniz.
Süt İzni

Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar her gün 1.5 saat süt izni kullanma hakkınız var. Sağ olsun bizim şirket bunu toplu olarak kullandırdığı için doğum iznine eklettik. Ama eğer siz yıl içerisinde kullanmak isterseniz, her gün 1.5 saat erken çıkabilir ya da haftanın 1 günü toplu olarak kullanabilirsiniz. İşverenininizin insiyatifine bağlı.

Ücretsiz İzin

Doğum izniniz bittikten sonra da 6 aya kadar ücretsiz izin alabilirsiniz.

Babalık İzni

Son düzenlemeyle 5 iş günü (ki çok ama çok az) babalık izni alabiliyorsunuz. Malesef bizim ülkemiz bu konuda çok kötü, bir çok Avrupa ülkesinde 3-6 ay arası babalık izni veriyorlar.

 

Hamilelik Süreciyle İlgili 5 Önemli Noktayı Sıraladığım diğer yazımı buradan okuyabilirsiniz.

 

Hamilelik Sürecinde Unutulmaması Gereken 5 Şey:

Advertisements

minikyolculuk View All

Aslen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu ama bir şekilde kendini kurumsal hayatta bulmuş beyaz yaka bir anne, makine mühendisi ama ilaç sektöründe çalışan bir baba ile minik Demir'lerinin keyifli yolculukları.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: