İşe dönüş, Merhaba bakıcı teyze!

job-interview-answers-questions.jpg

Her güzel şeyin sonu olduğu gibi caaanım doğum izni de bitti. Şimdi bizim minnoş’u bırakıp sıkıcı kurumsal hayata dönme zamanı. Outlook’lar geceleri kabus gibi rüyalarıma giriyor, bilgisayarımın şifresi zaten unutulmuş (ilk gün ilk iş IT’ye gitmek oldu) gel de stres olma. Bir de yavrucuğu evde hiç tanımadığın birisine bırakmışsın, sana da merhaba “kurumsal hayat”!

Biz bakıcı meselesinde şanslı azınlıklardanız ne yalan söyliim. Sektör çok fena, 50 TL fazla maaş almak için bebeleri çat diye ortada bırakan malesef vicdan yoksunları bir topluluktan bahsediyoruz. Bu arada tek taraflı düşünmemek lazım, çayını koymadı diye “ay benim bakıcım bana çay bile koymadı” diyen sorunlu anneler de var malesef. Şimdi şurada bir anlaşalım, siz evinize bakıcı mı alıyorsunuz yoksa evin tüm sorumluluğunu yüklediğiniz bir köle mi? Beklentiler konusunda siz ne kadar net olursanız bu süreç o kadar kolay olur. İşe dönüş sürecimde ilk işim müdürümle konuşmak oldu. Erkek müdürler kadın müdürlerden daha mı anlayışlı oluyor ne? (şair burada genelleme yapmak istemiyor ama bence öyle) İlk gün beni aradı (ki kendisiyle aramızda yaklaşık 1700 Km var) ama sağolsun hep yanımdaymış gibi. Neyse hoş geldin, hoş gittin nasılsın’lardan sonra can alıcı soruyu sordu; “Gerçekten işe dönmek için hazır mısın?” Yok canım değilim, hiç değilim sabahtan beri evdeki kameraya 50 kere baktım. Bakıcı acaba bizim oğlan’a bağırdı mı, sütünü çok mu ısıttı, uyuturken üzerini örttü mü? Kafamda deli sorular. Neyse sonra dedim ki canım müdürüm beni bir süre daha hoş gör, ben evden rahat rahat çalışayım. O da dedi ki istediğin kadar çalış, mutlu anne mutlu çalışan (demiştim size ne tatlı dimi).

Ama işin bir diğer tarafı da bakıcı gerçeğiyle yüzleşmek. Bir kere ne kadar gerçekçi olup, beklentilerinizde net olursanız kabullenme süreciniz sancısız olur. Çok yakın bir arkadaşımız yurt dışına taşınması sebebiyle bakıcılarını bize devrettiler. Yine de mülakat yapalım dedik. Evet İK’cıyım bugüne kadar binlerce mülakat yaptım ama kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş misali ne sorayım, nasıl davranayım diye düşün düşün bir hal oldum. Biz beklenti konusunda çok nettik. Öncelik bebek, ama fırsat bulduğunda da ev işlerinin ucundan tutmaktı. Ev işlerinden kastımız da öyle cam silmek, dip bucak temizlik yapmasını istemek değildi. Eğer bu tarz gerçekçi olmayan istekleriniz olursa iki taraf da malesef mutsuz oluyor. Siz beklediğiniz gibi bir hizmet almıyorsunuz, bakıcınız da istediğiniz işleri yetiştiremediği için stres oluyor. Ben bakıcı mülakatlarınızda işinize yarayabilecek bir iki soruyu şuracığa iliştireyim;

 

Bakıcı Mülakat Soru Listesi

  • Aile / Özel Hayat
  • Ne kadardır Türkiye’de? İzin zamanında nerede kalıyor?
  • Yıllık izinlerini nasıl almayı planlıyor?
  • Referans var mı? Kimin yanında, ne kadar süre çalıştı (sahte referanslara dikkat)
  • Sigara ve içki kullanıyor mu?
  • Ev işleri yapma konusunda nasıl yardımcı olabilir? Hangi işleri bekliyorsanız mutlaka karşılıklı mutabık olun.
  • Daha önce yeni doğan bebek baktı mı?
  • Maaş beklentisi nedir?
  • İzin günleri nasıl ayarlanmalı?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.