Eyvah “Ek Gıda”!

ZsZHhoNDE6s_VP2b8VdDYACP-arm6Mo5.jpg6 ay geldi geçti aldı mı beni bir stres. Hem ek gıdaya geçiş  süreci hem de doğum izni bitip işe dönme zamanı. Ne yemek yapacağım, sebze ve meyvenin organiğini(!) nereden bulacağım, ya yemek yerken boğazında kalırsa naparım derken aslında o kadar büyütecek bir şey olmadığını anladım. Çok kolay anlamadım doğrusu ama olsun insan bir şekilde alışıyor 🙂

Biz  Ek Gıdaya Nasıl Başladık?

Demir’in ek gıdaya başlama süreci kış ayına denk geldiğinden aslında cok fazla da opsiyonumuz yoktu. İlk gün havuç’la başlayalım dedik. Bazı kişiler 5. Ayda da başlıyor ek gıdaya ancak bize doktor böbrekleri yormamak adına mutlaka 6. Ayda başlayın dedi. Neyse ilk önce “tattırma” süreci ile başlayacaktık, ilk gün havuç haşladım şu herkesin evinde olan tel buhar aparatla. Sonra da çatalla ezdik. İlk kaşığı verirken gerçekten ellerim titredi. İnşallah Demir’in boğazında kalmaz diye dua ettim, ve tabii ki kaldı. Sonra dur bir tadına bakayım dedim, bizim oğlan yutamamakta haklı acayip çiğ ve sert kalmış. Ertesi gün biraz daha fazla haşladım ve tataaam başarılı. İlk 2 hafta 3 gün kuralını uyguladık. Aynı sebzeyi porsiyonları arttırarak verdik. İlk gün çay kaşığı kadar, ikinci gün tatlı, üçüncü gün çorba kaşığı kadar havuç mesela. İlk 2 hafta geçtikten sonra yoğurt ki Demir bayılarak yedi sonraki 2 haftada da kuzu etine başladık. Doktorumuz özellikle herhangi bir antibiyotik ve hormon taşımaması sebebiyle kuzu ile başlamayı önerdi. Sonrasında da yavaş yavaş meyvelere giriş.

Ek Gıdaya Geçiş Önerileri:
  • Benim bu süreçte önerebileceğim ve çok memnun kaldığım Philips Avent’in Wasabi model Buharlı Pişiricisi. Buharda pişirme ve blendır özelliğinin birlikte olması süper, az bulaşık yapıyor J Bir de en önemlisi buharda piştiği için besin değeri çok daha yüksek oluyor doğrudan suda haşlamaya göre.

avent.png

  • BLW sevenler var ancak ben geleneksel yöntemciyim. BLW seni oldukça strese sokan bir yaklaşım. Eskiden BLW mi varmis Allah aşkına? 🙂
  • Masaya yapışan vantuzlu kaseler kullanın. Yemek yerken çat diye sizin ufaklık 1 kase çorbayı dökebilir. Vantuzlu masaya yapışan kaseler çok kullanışlı.
  • Sert sebzeleri ve meyveleri püre yapmayın, onlar için file’ler var. Demir özellikle diş çıkarma döneminde çok severek kullandı, diş kaşımasına da çok yardımcı oldu.

meyve filesi.png

  • Bir kere tattırdığınız yemeği sevmedi, bir iki gün vermeyin. 1 hafta sonra tekrar deneyin. Demir ilk haftalar yoğurt sevmedi, sonraki hafta denediğimizde elimden yoğurt kasesini çekerek aldı bıcırık.
  • Biliyorum söylemesi kolay ama mutlaka yemekleri günlük yapın. Özellikle ilk ay dolaba konmuş yemeği vermeyin. Hem besin değeri düşüyor hem de tadı değişiyor.

Ek Gıda Süreci ve  Bebekler için Yemek Tariflerime buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.