Hamilelik Sürecinde Unutulmaması Gereken 5 Şey:

5.JPG

1.Yeme Düzenine Dikkat Etmek

Çişli çubukta çift çizgi gördüğümde 58 kiloydum, doğuma giderken de 78. Hayatım boyunca tartıda görmediğim bu sayıları görmek kabus gibiydi. Neyse ki doğum sonrasında kilolar (her gün süt yapar bahanesiyle 5 öğün tatlı yemezseniz) hızlıca geçiyor. Ama siz siz olun toplamda 10 kiloyu geçmeyin.

2.Dinlenmek

Özellikle ilk bebeğinize hamileyseniz, muhtemelen hayatınız boyunca muhtemelen emekli olduğunuzda bu kadar rahat edeceksiniz. Bir de doğumdan sonra zaten full mesai ile 2 kişilik çalışmış olacaksınız. Ben 9 ay dinlendim, dizi izledim, bebek bakımı ile ilgili kitap okudum açıkçası süper geldi bünyeme.

3.Yazmak

Eskiden beri “hatıra”sı olan şeyleri biriktirmeyi çok sevmişimdir. (evet ev yakında çöp eve dönecek) 🙂 Ama Demir’den sonra bu huyum daha da arttı. Önce hamilelik sürecimde her ay her şeyi yazdım. Sonrasında da Demir doğduktan sonra onunla ilgili hatıraları ay ay yazma ve bir şeyleri anı kutusunda biriktirmeye başladım. Doğum bilekliği, ilk şapkası, ilk ultrason resmi gibi. Hatta artık hazır şablonlu kitaplar da var ama ben hala eski usul günlük yazarak fotoğrafları yapıştırdım. Demir ileride 18 yaşına geldiğinde ona vereceğim. İnşallah onları okurken benim yazarken eğlendiğim kadar eğlenir 🙂

4.Kulak Tıkamak

En sevdiğim ayrıca da  en severek yaptığım şey. Etrafınızdaki çekirdek çitleten teyzeler başta olmak üzere size akıl vermek isteyen bir sürü insan olacak. Sezeryan’ın tüh-kaka bir şey olduğundan tutun da, sütünün çokluğuna kadar sürekli bir kıyaslama yapıp sizi belki de istemeden kötü hissettirmek isteyenler olacak. Ne yapıyoruz? İki elimizi kulağımıza götürüp kulaklarımızı tıkıyoruz ve halı desenini izliyoruz.

5.Alışveriş Konusunda Kendini Tutmak

Ben bu kısımda çok başarısızdım. Özellikle ilk bebekte insan çok ama çok fazla özeniyor, her şeyi almak istiyor. Demir ilk üç ay o kadar hızlı büyüdü ki aldığım kıyafetlerin çoğunu iki kere bile giymedi. Özellikle fonksiyonlu şeyler (zıbın, çıtçıtlı body vs) gibi şeyler almakta çok daha fayda var. Mesela neden 2 aylık bebek için 3 farklı çeşit kot almışım birisi bunu açıklasın 🙂

2 Replies to “Hamilelik Sürecinde Unutulmaması Gereken 5 Şey:”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.