Bebek Uyuturken Kullanmayı Sevdiğim 5 Ürün

5liyoutubeJPG.JPG

Şu dünyada kolay uyuyan bebek kadar güzel, yok yok güzel az kalır “mükemmel” bir şey varsa söyleyin Allah aşkına. İlk 6 ay dünyaya adaptasyondu, sonra gazdı, sonra da diş kaşınması derken uykuyu düzene oturtmak neredeyse imkansız. Önce onu bir kabullenelim sonra atlatması daha kolay oluyor 🙂

1.Tiny Love Puset

Bize Tiny Love marka bu puset yakın bir arkadaşımızdan geldi. Onlar kullanıp çok memnun kalmıştı. Biz de şimdi başka bir bebeğe güzel bir uyku yatağı olması için devrettik. Bu puset sadece ilk 6 ay kullandık sonrasında sığmadı bizim ufaklık. Ama 6. Aya kadar hem geceleri o pusette yattı hem de gündüzleri hafif eğik pozisyonda yaslanarak oturdu. Bu arada uyuturken sallama açısından ( evet asla bebeğimi sallamayacağım deyip 1. Haftadan itibaren sallayanlardanım) çok rahat. 2. Ay itibariyla da dönence takabiliyorsunuz o da inanılmaz oyalıyor ve hareket takibi açısından çok faydalı.

2.Bebek Kamerası

Bebeğinizden uzaklaşmak hala çok zor ama iyi ki bebek kameraları var. Biriciğiniz uyusun, siz de genelde soğuk içtiğiniz kahve ve çaylarınızı alıp biraz dinlenin, monitor’u de yanınıza alın. Keyif gibi keyif. Biz Motorola’nın Hubble bebek kamerasını aldık ve çok memnunuz. Uzaktan ses ile bağlantı kurup işteyken Demir’e seslenebiliyordum. Bir de uzaktan müzik gönderme seçeneği de var, o da kullanırken bayağı eğlenceli.

3.Oda Termometresi

Bu konu kritik. Odanın olması gerekenden soğuk ya da sıcak olması bebeğinizin uykusunu direkt etkiliyor demişti bize doktorumuz. Yetişkinler için de aslında aynısı ama biz caanım Türk anneleri tarafından “aman üşürsün, aman hasta olursun evladıım” şeklinde büyütüldüğümüz için bu kısımı kabullenip uygulamak zor. İlk iç oda termometresi almak ve odayı 21 derecede tutmak. Hatta cesaret edebiliyorsanız pencere açık uyuyun. Bu sayede odadaki oksijen miktarı artacak ve bebeğiniz çok daha rahat uykuya dalacak. Biz Medisana marka aldık, odadaki nem miktarını da gösterdiği için fonksiyonel.

4.Müslin

Yeni bir anneyseniz, müslinsiz yaşayamazsınız! O kadar net. Her derde deva müslin tabii ki uyku sürecinde de inanılmaz etkili. Müslin’i ne için mi kullanacaksınız? Tabii ki kundak için. Kundak konusunda 2 farklı görüş var. Kimisi kundağın kalça çıkığına sebep olduğunu söylüyor. Kimisi de bebeğin anne karnındaki gibi sıkışık uyumasının bebeğin kendini güvende hissettirmesine sebep olduğunu  ve çok daha rahat uyuduğunu söylüyor. Ben de 2. Grup gibi düşünenlerdenim. 6. Aya kadar Demir’e hep yarım kundak yaptık ve gayet rahat ettik. Bu arada ben Deux Lapins’in müslinlerine bayıldım. Hem çok yumuşak hem de boyutu itibarıyla çok amaçlı kullanılabiliyor.

Not: Yarım kundak şöyle oluyor: Müslin’i bir ucundan tutarak üçgen hale getiriyorsunuz. Geniş kısmı üst tarafta kalacak. O kısma bebeğinizi koyup bir sağdan bir soldan çaprazlama vücudunun altına getirerek zarf gibi kapıyorsunuz.

5.Youtube’a bağlanabilen telefon

 Malum yeni nesil anneyiz hepimiz. Şimdinin bebeleri de doğuştan Youtube’çu. Özellikle ilk aylarda white noise (anne karnındaki seslere benzediği için bebekler seviyormuş) ve uyuturken pış-pış sesi söylemekten dudaklarınız yorulduysa tam 1 saatlik pış pış kaydı var Youtube’da. Aşağıya da linkini bırakıyorum. Allah kaydedenden bin kere razı olsun 🙂 Biz sık sık kullandık ve çok faydasını gördük. Hala Youtube’umu açtığımda “en son dinlenilenler” kısmında 🙂

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.