Baba olarak bebeğinizin ilk aylarında yapmanız gereken 5 şey !

Bir babanın yaşadığı en zor aydır belki ilk ay.
Doğan yavru sadece 3 kilo kadar, eklemleri zayıf; boynunu bile tutamaz haldedir. Erkek eliyle ona değerken sanki zarar verecekmiş gibi korkmanız normaldir. Üzülmeyin, zaten belirli bir yaştan sonra havalara çok rahat atacaksınız.


0-1 aylık bebek bakımında belki en güzel kısımlardan biri, alt alma ve bez değiştirme olabilir. Herhangi bir fiziksel tepki vermeyen ve anlama belirtisi göstermeyen evladınız ile geçirdiğiniz önemli bir andır. Netice de size muhtaç ve çok masumdur. Bu aylarda babaların yapabileceği önemli şeylerin başında;
 evladınıza sarılarak durmak,
 onunla konuşmak,
 ya da karnına, ayaklarına dokunarak iletişim kurabilirsiniz.
 Şimdiden bol bol flaşsız fotoğraf ve video çekerek; anılar biriktirebilirsiniz.
 Gaz sancıları için ise, ılık havlu kullanabilir ve gaz sancılarını azaltabilirsiniz.
Henüz çok az bir mesafe görebildiğinden, renkleri parlak cisimleri takip edebilirler.
Duyma yetileri çok gelişmiştir ve sizin sesinize çok olmasa da 9 ay içinde beklediği anne sesine duyarlıdır. Ne kadar çok konuşursanız o kadar çok rahatlar. Neticede görme duyu fazlasıyla zayıftır. Bazı bebekler doğar doğmaz bazıları ise ilk ay içinde kafasını kaldırabilir. Bizimki hemen kafasını kaldırdı. Bizi çok mutlu etti ama uzağı göremediğinden fazla da bir faydası yok. Sanırım yeni nesil bebekler iyi takip ve düzenli beslenme ile daha hızlı gelişiyorlar.
Bebek bu aylarda ağzını yavaş yavaş tanımaya başlayabilir, o nedenle kısa eldivenlere dikkat edin ağzına kaçıp nefesini tıkamasın. Karın üstü yatırmak özellikle gaz ağrılarına ve eklem gelişimine katkı vereceği için kesinlikle günlük yüz üstü rutininiz olsun.
Yüz üstü uyku ise kaçınılması gereken konulardan, kendisini kurtaramadığı için nefessiz kalabilir. Havanın sıcak ya da soğuk olması önemli değil, sık sık yeterli kalınlıkta giydirerek dışarı çıkarın. Mesela biz 3 haftalıkken iki defa 500 km yol yaptık babaannesine doğru; 6 haftalık iken ise İstanbul’dan Hatay’a uçtuk git gel yaparak. Uçarken korkacak bir şey yok. Kulakların tıkanmaması için emzirmek yeterli. Mışıl mışıl uyur uçak sesinde.

Ben sık sık saklambaç ve karnı okşamaca oyunu oynardım; benim mutluluğum için süperdi. Sakın yüksek ses ve parlak ışıklar ile evladınıza yaklaşmayın, tatlı bebekleri üzmeyin.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.