Çocuklara/Bebeklere Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Aslında Bebeklere/Çocuklara Pasaport konusunu her ne kadar ayrı bir kategori olarak yazsak da bebekler için pasaport ve vize işlemleri yetişkinlerinkinden farksız değil maalesef. Bir de bebekle biometrik fotoğraf çekimi süreci var ki hiç sormayın 🙂

Çocuklara Pasaport Çıkartırken;
2018 itibarıyla pasaportlar artık Nüfus Müdürlüklerinden alınıyor. Aslında süreç genelinde bir farklılık yok. Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin buradaki web sitesinden randevu alıyorsunuz.


Pasaport başvurusunda bulunurken hazırlamanız gereken evrakların listesine buradaki web sitesinden ulaşabilirsiniz. Pasaport ücretleri ise aşağıdaki gibi, evet biraz can yakıyor doğrusu.
Bu arada başvuru sırasında bebeğinizin de maalesef randevuya gelmesi gerekiyor. Aynı şekilde anne ve baba da başvuruya gelmek zorunda.

Pasaport Çeşitleri
1) Umuma mahsus pasaport ( bordo renkte),
2) Hususi pasaport (yeşil renkte),
3) Hizmet pasaportu (gri renkte),
4) Diplomatik pasaport ( siyah renkte),
5) Geçici pasaport (kırmızı renkte),
6) Yabancılara mahsus pasaport,
olmak üzere 6 tip pasaport bulunmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf
Pasaport başvuru sürecindeki en zor adım fotoğraf çektirmek. Biz Demir’in ilk biyometrik fotoğrafını 3 aylıkken çektirmiştik. Aynı yetişkinlerde olduğu gibi biyometrik fotoğraf özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Demir daha oturamadığı için fotoğrafçıda bir koltuğun üzerine yaslayıp huzlıca fotoğraf çektirdik. Ama maalesef flaşlı çektikleri için fotoğraf çekilirken içimiz bir gitmedi değil.

Harç Bedeli
Çocuklara pasaport verilirken en fazla 5 senelik pasaport verilebiliyor. O sebeple harç ve defter bedelini maksimum 5 senelik olacak şekilde yatırabilirsiniz. Mutlaka anlaşmalı bankalar listesine buradaki web sitesinden bakın ve ıslak imzalı (çocuğunuzun ismi yazılı olsun) 1 aslını yanınızda getirin.

pasaport ücreti.JPG

Muvafakatname
Muvafakatname bizim de anne baba olduktan sonra öğrendiğimiz bir belgeymiş. Anne ve baba’nın çocuğa pasaport çıkartmak için verdikleri izin belgesi aslında. Bu belgeyi noterden çıkartabiliyorsunuz. Bu arada çıkartmış olduğunuz muvafakatnameyi bazen vize başvurularında istiyorlar, sakın kaybetmeyin. Hatta seyahat sırasında da yanınızda bulundurun. Pasaport polisleri çocuğun yanında anne ve baba da bulunsa bile bazen istiyormuş. Anne ya da baba’dan biri seyahat ederken çocuğun yanında değilse zaten muvafakatname olmadan yurt dışına çıkamazsınız. (Kıbrıs da dahil)
Çok önemli bilgi: Sonradan öğrendik ki aslında muvafakatnameler emniyetten de ücretsiz olarak çıkabiliyormuş. Noter’e boşu boşuna 150 TL para ödemiş olduk.

Bebekle Seyahat konusuBebekler ve Çocuklar için Pasaport ve Vize Süreci ve gezi rotası önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

One Reply to “Çocuklara/Bebeklere Pasaport Nasıl Çıkartılır?”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.