Havuçlu Ispanak Yemeği (+1 yaş )

Havuçu Ispanak Yemeği

Hazır pazarlarda kış sebzeleri yavaş yavaş yerini almaya başlarken bizim minik Temel Reis’e hemen bir havuçlu ıspanak yemeği yapayım dedim. Ispanak yedirirken yoğurt ve ayran vermemeye çalışın, demir emilimini azalttığı için besleyiciliği azalıyor. Ispanak kalsiyum, folik asit ve A vitamini açısından çok zengin bir sebze olduğundan kış’ları miniklerinizin tabağından eksik etmemenizde fayda var. Ispanağın bazen kekremsi bir tadı oluyor ben o tadı kırmak için içine havuç ekledim. Siz isterseniz domates salçası da sevebilirsiniz. Bizim ufaklık salçalı yemekleri çok sevmediği için eklemedim.

Havuçlu Ispanak Yemeği, Malzemeler:

1 demet ıspanak

1 soğan

1 havuç

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı pirinç (yıkanmış)

Yapılışı:

Soğanı küp küp doğruyoruz ve zeytinyağında hafifçe yakmadan soteliyoruz. Sonra içine rendelenmiş havuçları ekliyoruz. Bir 5 dakika kadar birlikte kavrulduktan sonra iyice yıkanıp (bu kısım en zoru) kesilmiş ıspanakları ekliyoruz ve kapağını kapatıp kısık ateşte kendi halinde bırakıyoruz. İyice suyunu saldıktan sonra yıkanmış pirinçleri ekleyerek pirinçler yumuşayana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Dikkat:

Ispanağın içinde nitrat olması sebebiyle bebeğinize çok erken aylarda vermemenizde fayda var. Ben Demir 12 aylık olana kadar vermedim. Ayrıca pişirildikten sonra tekrar ısıtırsanız besin değeri düşebiliyor. Siz ıspanak konusunda yine de doktorunuza danışmayı unutmayın.

Ek Gıda Süreci ve  Bebekler için Yemek Tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.