Bebeğiniz için Yatırım Önerileri 1-Tahvil/Bono Piyasalarında İşlem Nasıl Yapılır? Eurobond nedir? Eurobond nasıl alınır?

Tahvil/bono piyasaları nedir bunu size biraz anlatayım.

Tahvil bono piyasaları çoğunlukla devletlerin bazen de büyük firmaların borçlanması için bir araçtır. Firmalara ya da devlet elde edecekleri kısa vadeli para alımı karşılığında borç aldığı kişilere belirli bir miktar faizi ödemeyi taahhüt ederler. Genelde tahvil/bono faizi piyasa faizinden iyidir, çünkü piyasa faizinde aracı banka da kazanç elde eder. Ayrıca, piyasa faizi çok likittir yani istediğiniz her an satabilirsiniz.

Tahvil/bono da ise, farklı olan şudur. Tahvil/bono aslında bir senet kağıdı gibidir. Belirli bir paraya hitaben banknot gibi basılır. Üzerinde kaç paraya alındığının bir değeri olur; alttaki örnekte olduğu gibi. Yine ne kadar faiz ödeyeceği ve süresi de belirlidir.

grafik_2_devlet_tahvili

Bir tahvil piyasaya çıktığında 100 birim ücret üzerinden değerlendirilir ve üzerinde faizi yazar. Zaman geçtikçe piyasa faizi aksine tahvil/bono senedi değer kazanabilir ya da kaybedebilir.

Örnekle anlatalım:

Örneğin; bugün piyasa faizi %25’tir. Devlet bir tahvil üretse %28 faizden tahvil kağıdı verecektir. Yani 100 TL’ye aldığımız kağıt tahvil bir senenin sonunda bize 28 TL getiri getirecektir. Elimizde 128 TL olacaktır ama elimizdeki tahvilin değeri hala 100 TL’dir, elimizde geçen kupon ödemesi ise 28 TL’dir.

2.seneye başladığımızı düşünün; 2.sene yine biz %28 getiri bekliyoruz fakat bir anda ülkede ekonomi düzelmeye başladı. Piyasa faizi %15’e düştü. Devlet yeni bastığı tahvillere artık %18 faiz veriyor.

Burada geniş bir resimden bakarsak elimizde 100 TL karşılığı aldığımız 28 TL faiz tutarında kupon ödeyen bir tahvil var. Karşı komşum da 100 TL’ye yeni basım tahvil aldı ve 18 TL kupon ödemesi alacak. Şimdi ne öğrendik. Biz komşumuza göre 10 TL fazla fark elde ediyoruz.

Komşumuzda bize gelip şunu teklif edebilir.  “Akıllı komşum (ben oluyorum), ben devletten tahvil alacaktım ama senin elindeki tahvil 28 TL kazandırıyor. Gel bunu bana sat”

Ben : “ tabii satarım ama normalde 18 TL faiz alacaktın, benden alırsan 28 TL alacaksın, senin için çok karlı olacak. Gel benden 100 tl yerine bu tahvili 105 TL ye al. Sen 18 TL + 5 TL = 23 TL kazan. Ben de 100’e almıştım, 105 TL’ye sana satarak 5 TL kar edeyim.”

Komşu: “çok mantıklı, ikimizde ek kazandık.”

Üstteki örneği anladıysanız aslında ne oldu, piyasa faizi düşünce bizim elimizdeki 100 TL’lik tahvil 105 TL oldu. Üstüne de 28 TL faiz aldık. 1 yılda kazancımız 133 TL oldu. Yani piyasa faizi 25 TL iken, biz 33 TL yani %8 fazla kazanarak “0” risk alarak temiz kar elde ettik.

————— Üstteki tüm açıklamalar TL tahvili için geçerli ve uzun vadeli, faizden iyi, devlet garantili kazanç için çok faydalıdır. Özellikle yüksek faiz dönemlerinde alındığında, faiz düşünce çok çok yüksek karlar getirebilirler. Örneğin, 1 Ağustos 2018’de 100 TL’lik tahvil alanlar aynı tahvilleri sadece 1 ay sona 1 Eylül 2018’de 120 TL ortalama ile satabilmişlerdir.

EUROBOND nedir, EUROBOND nasıl alınır?

Türkiye’de ismi eurobond olan ama hepsi neredeyse dolar olan; devletin yabancı para cinsinden borçlanma araçları da vardır.

Eurobondlar parayı dolar/euro olarak tutan, karşılığında da faiz ödeyen tahvil senetleridir. Şu an piyasa da döviz faizi yaklaşık %4 seviyesindedir. Amerika Merkez Bankası FED’in faizi ise yaklaşık %2,25 seviyesindedir.

Türkiye devletinin ise 10 yıllık eurobond faizi şu an %8,5 ve bunu her yıl ödemeyi taahhüt ediyor. Alttaki grafiğe bakarsanız 20 yılın sonunda bugün yatırdığınız 10.000 $ yaklaşık 50.000 $ olacaktır.

İşin garibi üstteki yatırım tamamen risksiz ve devlet garantili; öte yandan türkiye’de mevduat sahipleri paralarının %30’unu döviz olarak tutuyor ama ne döviz faizi alıyor ne de tahvil bono. Yani döviz’de aslında yılda %8,5 artabilecekken artmıyor; satın alma gücünü kaybediyor.

Bizim çocuk bir yaşında; bugün 10.000 $’ı bu eurobond ile kenara atsam; 20 yaşında geldiğinde eğitim masraflarının ciddi bir kısmını karşılar.  Bugün 10.000 $ ise istanbul’da ortalama bir kreş/anasınıfı/ilköğretim okulunun yıllık maliyetidir. Şaka gibi…

İki sene devlet kurumlarına evladınızı yollayıp, gerçekten fark yaratacağı üniversitede çağında dünyanın istediğiniz yerinde okutabilirsiniz tabii ki eurobond/tahvil gibi yatırımları yaparak.

Tahvil/bonoları her bankanın internet şubesinden aynı hisse/döviz satın aldığınız gibi alabilirsiniz. Çok kolay ve masrafsızdır. Yeter ki düşünün ve araştıran çok kolay…

Yatırım konusundaki diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Grafik-3

2 Replies to “Bebeğiniz için Yatırım Önerileri 1-Tahvil/Bono Piyasalarında İşlem Nasıl Yapılır? Eurobond nedir? Eurobond nasıl alınır?”

Comments are closed.