Bebeğiniz için Yatırım Önerileri Yazı Serisi 

Çocuğunuz için yatırım önerileri konusuna bir başlangıç yapmak istiyorum. Malum anne baba olduktan sonra insanın aklına hep ardından kalanlar için iyi bir geleceği garanti altına almak geliyor. Belki sorumluluktan belki de geleceğin şuandan kötü olabileceği endişesi ile; evladımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyoruz.

Aslında kısa bir konu değil o nedenle yazı dizisi şeklinde anlatacağım.

Giriş

Kişisel finans bir insanın hayatının her anında önemsemesi gereken bir konu, çünkü zorlukla, emekle kazandığınız paradan az bir kısmı biriktiriyorsunuz. Bu kısmı da akıllıca değerlendirmezseniz, dünyanın ekonomik düzeninden dolayı birikimlerimiz sürekli olarak enflasyona karşı eriyecektir.

Bunun yanı sıra, işin gerçeği ise bambaşka; milyonlarca insan zorlukla biriktirdiği birikimlerini değerlendirmek için basit finansal verileri bile öğrenmek istemiyor.

Diğer taraftan akıllı ve basit düşünen bir azınlık ise, kolayca bu araçları öğrenip az olan parasını uzun vadede çok daha yüksek miktarlara getirebiliyor.

Bu kısmı basit bir grafik ile bitireceğim, düzenli olarak faiz ya da enflasyondan daha yüksek getiri elde edebilirseniz uzun vadede dünyanın en zengini bile olabilirsiniz. İşin iki önemli kısmı var;

  • Daha yüksek getiri
  • Uzun vade (10+ yıl)

grafik1

Gelişme

Yatırım araçlarının burada uzun bir listesini vereceğim ve ters sıralama ile anlatmaya başlayacağım. Serinin diğer bölümlerinde yatırım önerileri konusunu detaylı anlatacağım.

Listelediğim on aşamalı yatırım ürünlerini detayını anlatacağım. Anlattıklarımda hiç bir şeyi alın ya da alın saklayın demeyeceğim; yatırım önerileri ve tavsiyesi değildir ve herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimi baştan söylemek isterim 😊

İlk olarak Tahvil/Bono piyasası hakkında bilgi almak için buradaki yazımı inceleyebilirsiniz. Yatırım konusundaki diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Bunların dışında detaylı incelememizi istediğiniz yatırım konusu varsa bize buradan ulaşabilirsiniz.