Demir takviyesi ve Kabızlık sorunsalı

İnsan oğluna Demir ismini koyunca, bari demiri tam olur diye bekliyor tabii. Gel gelelim bizim doktor 10 aydan sonra otomatik demir katkısı önerdi. Biz de eksik var mı yok mu diye sormadan haydi dedik.

Çünkü demir kan yapar ve sinirsel sistemin gelişimi için önemlidir.

Kilosu kadar damla demir çözeltisi alsın dedi diye biz de başladık. Demir’i aç karna önerdi çünkü başka besinler emilimini etkileyebiliyor.

Gelgelelim, aç olması için illa sabah olmasına gerek yok, herhangi bir yemekten bir saat önce ya da sonra da alabiliyor. (teşekkürler Amerikan  Pediatri Uzmanları Derneği)

Bizim oğlanda demir sağlam kabızlık yaptı, taş gibi kaka çıkarınca biz de ara ara vermedik. Doktora da danıştık tabii. Önce 12 damla yerine 8 damlaya, bağırsaklar normale dönmeyince de bir hafta var, bir hafta yok ‘a geçtik.
Şu an biraz daha normal kaka çıkışı, doktor hep su içirin sıkıntı geçer dedi ama geçmedi. Azaltmak ve ek demirli gıdalar ile beslemek en iyi çözüm gibi.
Peki, demir katkısı almak şart mı?
Aslında değil, anne sütünde ya da mamalarda demir mevcut. Özellik hekimler, aileler katı gıdaya geçince; biz ebeveynlerin sağlıksız gıdalar vereceğini düşündüğü için öneriyorlarmış.
Demir içeren iyi kaynaklar arasında, püre haline getirilmiş etler, demir takviyeli tahıllar ve mercimek, barbunya, siyah fasülye ve pinto fasulyesi gibi baklagiller bulunur.
Emziren anne bol bol demirli gıdalar yemeli. İnek sütü içen çocuklar ise biraz daha dikkatli olmalı çünkü inek sütünde düşük demir oranı var.
Güvenlik notu: Demir takviyelerini bir çocuk çok fazla aldığında ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Dolayısıyla, çocuğunuz veya ailenizdeki herhangi bir kişi demir takviyeleri gerektiriyorsa, bunları güvenli bir şekilde uzak bir yerde sakladığınızdan ve dozaj talimatlarını dikkatli bir şekilde takip ettiğinizden emin olun.

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.