VADELİ İŞLEMLER VE OPSİYON BORSASI – III

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsasında Yatırım Yapmak Nasıl olur? VİOP kontrat nasıl alınır? VİOP kontrat nasıl satılır?  – 3

1.Yazıda kontratların nasıl çalıştığının mekanizmasını sizler ile paylaşmıştım. VİOP Kontrat mantığı ve alım satım işlemlerinde nasıl pozisyonlandığı detaylarını ilk  yazımızda bulabilirsiniz.

2.Yazıda ise kontratların değerlemeleri ve stratejilerine değindim.

Bu yazıda ise, günlük getiri ve değer değişimi nedir, margin call nedir gibi detaylara gireceğim. Öncelikle, senaryolarımızı (yazı 1 link)  tekrar okuyalım. Bu senaryolardan unutmayın, tüccarın da üreticinin de parasının %10’u Pamukbank’ta kapora olarak duruyor. VIOP kontratlarında her ne kadar kontratların bir bitiş tarihi (1118,1218 vb..) varsa da; kontratların her günün sonunda yenilenen bir fiyatı vardır. Bu da baz aldığı metadan değerlenir. Konuyu pamuk örneğimize getirelim, tüccar ve üretici 1 Ekim 2018’de; 1 Ekim 2019 tarihi için kilo başına 9 TL’den anlaşma yaptılar.  ( 1Ekim’18 pamuk fiyatı 7 TL, 1 ekim 2019 pamuk fiyatı 9 TL)

8 Ekim günü tüccar bir bakıyor ki, geçen hafta 6 TL kilosu olan pamuk şimdiden 6,1 TL olmuş bile. Bu demektir ki, ellerindeki kontratın tahmini 1Ekim’19 fiyatı da 9,1 TL oldu.Tüccar bir hafta içerisinde bu kontratı birisine satarsa 0,1 TL karı cebe indirebilir. Gerçek VIOP’da ise, gün sonunda “+” ya da “-“ günlük durumunuz ne ise kaporanıza eklenir ya da kaporanızdan çekilir. 8 Ekim 2018 akşamı artık tüccarın VIOP hesabında 6,1 TL, üretici de ise 5,9 TL vardır. Aslında kapora bıraktığınız miktar azalabilir.

Bu da bizi “margin call” yani para bitişi ya da diğer adı ile para eklemezseniz “sözleşme iptali” konusuna getiriyor. Sisteme kapora olarak bıraktığınız %10’luk tutar, günlük azalmalar ile bitecek noktaya gelebilir. Örneğin, üreticinin 6.000 TL’lik kontrat için sisteme 600 TL koyması yeterli idi. Yani sistemde 6 TL kilo başına pamuk için üretici 0,6 TL para koydu. 8 Ekim’e geldiğinde kaporasındaki miktar 0,5 TL azaldı. Eğer pamuk fiyatları düşmeye devam eder ve 0,5 TL’lik kaporayı da yer ise. Pamukbank üreticiyi arar ve şunu söyler; “Pamuk fiyatları o kadar çok düşüyor ki, senin bu fiyata bu ürünleri satacağına güvenmiyoruz. Çünkü, kaporan bitti. Sözleşmeyi devam ettirmek istiyorsan, pamukbank’a daha çok kapora yatırmalısın”. Bunun adı margin call’dur. Sizi aramışlardır – call- .

Eğer üretici pamuk fiyatlarının 1 sene içerisinde yükseleceğine inanıyorsa, biraz daha kapora parası ekleyip dayanma süresini uzatır ve tekrar pamuk fiyatlarının artmasını bekler. Ben strateji olarak , Türkiye gibi iniş ve çıkışların hızlı ve sert olduğu piyasa da genelde %30’luk bir kapora tutarı ile işlem yapıyorum. Böylece margin call yemiyorum ve paramın %10’unu bir anda kaybetmiyorum.

One Reply to “VADELİ İŞLEMLER VE OPSİYON BORSASI – III”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.