EK GIDAYA GEÇİŞ

Ek Gıda Macerası

“Ek Gıda süreci” değil kesinlikle “Ek Gıda Macerası” çünkü hem sizin için hem de bebeğiniz için yepyeni bir adım. Ben de bu yazımda ek gıdaya geçiş deneyimlerimizi yazdım sizin için.

Demir 6 aylık olduğunda ek gıda’ya başlama çanları bizim evde bir hayli yüksek bir şekilde çaldı sonrasında da evde yine bir telaş. Bu çocuk ne yiyecek, aç mı kalacak, ne kadar yemek yemesi lazım gibi kafamızda deli sorularla ilk gün kendimi mutfakta buldum. Ek gıda’ya geçiş konusunda 2 farklı görüş var. İlk’i geleneksel yöntem. Diğeri ise BLW (Baby Led Weaning) yani bebeğinizi özgürce bırakarak kendi başına yemek yemesini öğretmeniz en kısa özetiyle, Türkçesi de aynı şekilde “Bebek Liderliğinde Beslenme”. Her iki yöntemin de artı ve eksileri var. Ama burada bence hangi yöntemi belirleyeceğiniz biraz size kalmış anne ve baba olarak. Bebeğinize yemek yedirmenin sadece annenin görevi olduğunu düşünmüyoruz değil mi 🙂

BLW mi Geleneksel Yöntem mi?

Ben hakkımı geleneksel yöntemden yana kullandım. Çünkü oğlumun eline finger food yani parmak gıdaları verince tansiyonum 19’lara çıkabilir, stresimi de oğluma yansıtabilir ve her ikimiz için de tatsız bir noktaya getirebilirdim. Bir de aman boğazında kaldı mı, kalırsa naparım gibi temalarda gece kabuslar görmeye başlayınca, ne varsa eskilerde var, BLW’de neymiş dedim 🙂

Şaka bir yana dediğim gibi bu tamamen anne ve babanın, daha doğrusu gün içerisinde kim yemek yediriyorsa (anneanne/babaanne ya da bakıcınız da olabilir) onun kendini rahat hissetmesiyle alakalı.

Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bu arada bazı kişiler 6. Ayın ek gıdaya başlama için geç olduğunu ve çok daha erken başlamanın uygun olacağını düşünüyorlar. Çünkü neden, hepsi boş zamanlarında doktorluk yapıyorlar hobi olarak 🙂 Şaka bir yana ben de bu konuyu detaylıca okudum ve Amerikan Pediatri Derneği  ek gıda’ya başlamak için 6. Ayı öneriyor. Burada aslında çok temel bir mantık var. Üçüncü ve dördüncü ayda başlandığında daha oturmaya bile başlamayan ve hatta bazı durumlarda dik bir şekilde kafasını tutamayan bebekler için ağızlarına götürdüğünüz gıdalar tehlike bile yaratabiliyor. Bu arada yine Centers for Disease Control and Prevention tarafından  yapılan 1334 anne arasında yapılan bir araştırmaya göre, annelerin %40’ı ek gıdaya bebekleri 4 aylıkken başlıyor. Buna sebep olarak da, “bebeğim doymuyor”, “geceleri çok daha rahat uyuyabilir” ya da “yeterince büyüdü” gibi sebepler gösteriyorlar.

Bu arada yine bir yerde eğer siz yemek yerken bebeğiniz de elini ağzına götürüp yemek yemek istiyor gibi görünüyorsa bu ek gıda sürecine hazır olduğunu gösterir diye okumuştum. Biz de bir akşam evde köfte yerken Demir kucağımdayken  ağzıma çatalla köfteyi götürürken ağzını açmıştı zaten sonraki hafta da ek gıda macerasına başlamıştık 🙂

Sonuç olarak herkesin yine kendi doktorunun ve sonrasında kendi özgür iradesinin bir sonucu ek gıdaya ne zaman başlayacağınız. Biz Demir tam 6 aylık olduğunda doktorumuzun da aynı şekilde yönlendirmesiyle başladık.

Neden Ek gıdaya erken başlamamalıyız diye soracak olursanız;
 • Anne sütünün verimi  ve süt verme süresi azalır.
 • Ek gıda süresinde özellikle iş başlarda vereceğiniz besinlerin besin değeri anne sütüne göre daha azdır.
 • Yine erken başlanan ek gıda süreci alerjik hastalıklara, astım ve atopik hastalıklara sebep olabilir.

O sebeple eninde sonunda başlayacaksınız ek gıda sürecine, hiç acele etmeyin. Eğer hala emziriyorsanız, emzirmenin keyfini bebeğinizle çıkarın. İnanın emzirmek en kolayı, ek gıda sürecine başlayınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 🙂

Bir sonraki yazımda da Ek Gıda Süreci’ni kolaylaştıracak bazı ürünlerden bahsedeceğim. Bu sürece yeni başlayan ebeveynlere şimdiden bol sabır ve başarılar diliyorum 🙂 Ayrıca Ek Gıda tariflerime de buradan ulaşabilirsiniz.

One Reply to “EK GIDAYA GEÇİŞ”

 1. Bebeklerin kendi başına yemeği öğrenmesi önemli bir gelişim olsa da, evrimsel biyolojimiz ağız kontrolümüzü zorunlu kılıyor.

  Alttaki yazıda anlattığı üzere, boğularak ölme bizim ciğer yapımızdan dolayı muhtemel ve riskli.
  Alınacak riske kesinlikle değmez.
  ————————
  Unfortunately, the human tongue has created a species-specific hazard; compared to other animals, we are more likely to choke on solid food lodged in the larynx. Charles Darwin pointed out the problem:
  The strange fact that every particle of food and
  drink which we swallow has to pass over the orifice
  of the trachea, with some risk of falling into the
  lungs …. ( 1859 , p. 191)

  Choking on food, owing to the low human larynx, remains the fourth leading cause of accidental death in the United States ( http://www.nsc.org/library/report_injury_usa.htm ).

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.