ALTIN YATIRIMI – II

Altın Fiyatları, Altının getiri getirdiği zamanlar nelerdir?

Bir önceki yazımda altın yatırımı hakkında yazmıştım. Altın fiyatları dünyada parasal sisteme olan güven azaldığı zamanlarda (örnek 2009) krizi, değer kazanır. Çünkü insanların herhangi bir para birimine olan güveni azalınca, arzı sınırlı talebi yüksek değerli metallere olan iştahı artar. Dünyada küresel bir para krizi çıkmayacağını düşündüğünüz her sene için, alacağınız altın yatırımı sadece döviz kadar getiri getirecektir ve bir değer üretmeyecektir.

Altın yatırımı yapmanın yolları nelerdir?
1 ) Kuyumcudan altın alarak yatırım yapmak

 Bir defa kuyumcudan altın alarak kısa vadeli ya da orta vadeli yatırım yapmak tam saçmalık. Neden dersiniz, kuyumcudan alım yaptığınızda hiç işçilik olmayan bir üründe bile alım satım arasında min %5 kar marjı vardır.

Kuyumcudan alırsanız uzun vadeli alın da en azından %5’i kurtarabilirsiniz. Öte yandan, kuyumcudan alabileceğiniz şeyler; külçe, ons,çeyrek,yarım, tam ve ata altınıdır.

Bunları tabii ki güvensiz şekilde evde tutuyorsunuz, bu da çok risklidir. Fiziki olarak evde tutmak istemeyenler ise banka kasalarına yılda 300-400 TL arası haracı verir. Zaten %5 az altın almıştınız, bir de yılda 300-400 TL harcayın tam zarar olsun 😊

Altın fiyatlarında görülen yükselişten sonra satmak isterseniz de, kuyumculara bir %5 daha bayılırsınız. Çok uzun vadeli tutmayacaksanız kuyumcudan almak, satmak tam bir zarar. Düğün, sünnet, doğum haricinde kuyumcunun kapısından girmem ben.

Esas dikkat etmeniz gereken konu ise işçilik maliyetleri olabilir, takı setleri, saatler, küpe ve bilezik çeşitlerinde altın tutarı kadar da işçilik parası ödersiniz. Bozdururken sadece gramına göre tartılır ve neredeyse hiç para kazanamazsınız. Takılar ve bilezikler, sert olması için düşük ayarlı altın ile yapılır. Bozdurduğunuz zaman alacağınız tutar çok azdır. Bu nedenle işçiliksiz altın yatırımı yapmalısınız, çok çok zorda kalırsanız.

 2) Bankalarda altın hesabı açtırmak

Altın yatırımında amacınız kar elde etmek ve güvende kalmak ise, internetten banka aracılığı ile istediğiniz gram’da altın almak iyi bir yöntemdir. Mantıken bire bir aynı işlemdir, fakat komisyonlar çok daha düşüktür. Fiziksel olarak muhafaza etme riskleri kalmaz. Ayrıca bankalar sanal altın satmayı sevdiği için, altın hesabı açana ek destekler vermektedirler.

 3) İnternette altın yatırımı yapmak

İnternette altın alımı yapmak, yine parayı bir aracı vesilesi ile altına koymaktır. Hem gg,n11 gibi aracılar, hem altını satan hem de altını taşıyan kargo firması kar eder. Kargodan ne çıkacağını da tam bilmezsiniz. O nedenle internette altın almak Türkiye yerleşik biri için çok mantıksızdır.

Peki neden insanlar internetten altın almaktadır?

Bu sene tekrar yapılan yurtdışı varlık barışından önce, dışarıdaki kazandığınız paraları (gurbetçiler) vergi ödemeden buraya getirmek mümkün değildi. O nedenle kredi kartı ile Almanya’dan Avrupa’dan gurbetçiler altın satın alıp; buradan kargo ile ailelerine yolluyorlardı. Böylece, vergi vermeden altın ticareti yapmış oluyorlardı. O nedenle internetten altın almak büyük furya idi. Sonrasında ise, bitcoin gibi komisyonu çok daha düşük ve takip edilmesi çok daha zor olan para aktarma mekanizmalarını kullanmaya başladı insanlar.

Sonuç; velhasıl bir altın yatırımı yapacaksanız bunun bana göre en iyi ve mantıklı yöntemi banka aracılığı ile internetten alım yapmaktır.

Not: Burada yazılanlar kişisel görüşlere dayanmaktadır hiç biri yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

 

 

 

One Reply to “ALTIN YATIRIMI – II”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.