ALTIN YATIRIMI – I

Değerli okuyucu; anneler ve babalar; Türklerin en sevdiği yere geldik. Altın.

Savaşçı bir toplum ve kültürden gelmemizden olsa gerek, Türkiye ile Hindistan en çok yastık altı altının olduğu ülkeler konumunda. Son zamanlarda altın yatırımı da büyük bir popülerlik kazandı. Ülkemizin kültüründe doğum, düğüm, sünnet gibi törenlerde sık sık altın bir ziynet eşyası olarak değil de bir maddi destek olarak hediye edilir. Maddi destek olarak altın hediye etmek aslında dünya uluslarının bir çoğuna saçma gelebilir.  Bu durum enflasyonist bir ekonomi olan Türkiye’de para sürekli değer kaybettiği için, iyi bir kar gibi gözükmektedir. Aslında göreceli (relatif) olarak değer kazanmamaktadır – bir istisna hariç)

Altın diğer yatırım araçlarının bir çoğundan farklı olarak bir değer üretmemektedir. Ortaya bir ürün ve değer koymayan bir metanın uzun sürede karlı olması da mümkün değildir. Zaten tüm dünyadaki altınların tamamını bir olimpik havuza doldurabilirsiniz.

 

altın1

Ülkemizde altın yatırımlarının getiri, getirdiği tek yer döviz fiyatlarına olan endeksi sebebi ile olmaktadır.  Alttaki grafikte 1802 yılından 2006 yılına kadar altın fiyatlarının değişimi görebilirsiniz. Bundan 200 yıl önce 1 ons (28,5 gr) altın ile iyi bir takım elbise alırken, yurt dışında 1 ons altın ile yine iyi bir takım elbise alırsınız.

altın2.png

Üstteki grafiğin ise enflasyondan kaynaklı döviz artışının çıkarıldığı versiyon aşağıdadır. Altın, dolara karşı $1.95’a çıkarak 200 yılda sadece %95 değer artışı yaşatmış.

 

altın3.png

Altın yatırımı yapma yollarını yazımızın 2. kısmından okuyabilirsiniz.

2 Replies to “ALTIN YATIRIMI – I”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.