Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Yine geldi en sevmediğim aylar… Eskiden sevmemek için okulların açılması, havaların soğuması, sınav stresi gibi nedenlerim varken şimdi oğlumun hasta olması ve soğuk algınlığı gibi bir neden de ekledim sonbahar ve kış mevsimi listeme.

Geçen kış’ı hiç hasta olmadan atlattık, ama bu hafta itibarıyla hastalık hanemiz artık dolu. Hain soğuk algınlığı önce seyahatlerden yorgun düşmüş babamıza göz koymuş. Önce onu bir iki gün esir etti kendine. Sonra da sırasıyla anne ve tatlı bebeklerini. Allah’tan ateş bu seferlik bizi teğet geçti, şimdilik en büyük sorunumuz soğuk algınlığı kaynaklı burun akıntısı. Geceleri daha da artıyor ki hiç sormayın. Ben hala emzirdiğim için doğru dürüst ilaç alamıyorum, Demir’e de son çare olarak ilaç vermek istedim. Bize bu süreçte iyi gelen bir kaç öneriyi sizle de paylaşmak istiyorum.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
1.Açık pencere

Bu da neymiş demeyin. Bizim doktorumuz Demir doğduğundan beri özellikle hasta olduğunda pencereleri açık olarak yatın, Demir’i de sıkı giydirin demişti. Bu zamana kadar ciddi bir hastalık geçirmediği için hiç uygulamamıştık. Ta ki bu haftaya kadar. Gece yatarken Demir’i çok sıkı giydirdik, pencereyi araladık (tamamen açma konusunda hala cesaretim yok, çünkü Türk anneliği 🙂 ) ve gördük ki pencere açık uyuduğumuzda çok daha kolay nefes alıyor. Hatta bir ara hava serin gibi geldi ve pencereyi kapadık. Dakikasında hem benim hem de Demir’in nefesi kesildi.

acikpencerejpg.jpg

2.Kuru Soğan

Soğan da ne alaka demeyin. Her derde deva soğan tabii ki soğuk algınlığına da iyi gelecekti. Gece yatarken Demir’in baş ucuna 1 kuru soğanı kesip koydum. Sabah kalktığımızda Urfa Ocak başı gibi koksa da oda kesinlikle nefes açma ve burun tıkanıklığını gidermede bir numara. Ben rüyamda sürekli lahmacun gördüm geçen hafta bu kokunun etkisiyle 🙂

kurusogan.jpg

3.Serum Fizyolojik

Serum fizyolojik de bu süreçte yanımızdan ayırmadığımız, hatta kendimin de kullandığı bir ürün oldu. Tek kullanımlık olarak Mustela gibi bir çok marka tarafından satılıyor. Bebeğinizin burnu tıkandığında 1-2 damla burnuna damlattığında hemen açıyor kapalı burnu. Elinizin altında her zaman bulundurun.

serumfizyolojik.png

4.Burun Aspiratörü

Serum fizyolojik kullandınız, ama minik yavrunuzun burnu hala dopdolu. O zaman bir koşu gidip Burun Aspiratörü alıyorsunuz. Bizde Otribebe’nin burun açıcısı var. Ufak bir hortum ucunda da tek kullanımlık filtreler var. Ağzınıza hortumun bir ucunu tutarak bebeğinizin minik burnunu boşaltıp rahatlatabiliyorsunuz. Siz de almak isterseniz eczanelerde, N11, hepsiburada, gittigidiyor ve Trendyol‘da bulabilirsiniz. Her ihtimale karşı her zaman elinizin altında bulundurmak faydalı olabilir.

burunaspiratoruotribebe.jpg

5.Yüksek Yerde Uyuma

Bu da hayat kurtaran bir öneriydi bizim için. Bir gece Demir’e ne yaptıysak burun akıntısını geçiremedik. En son yastığı yükselterek uyuttuk. Her ne kadar doktorlar 2 yaşına kadar yastık kullanımını önermeseler de. Tam yastıkta yatar gibi değil de bel üstünden itibaren yastığa iyice eğim verip  yükselterek yatırdık Demir’i, ama bu sırada yine de sürekli gözlemlemek de fayda var çünkü bebeğiniz 2 yaşından küçükse yastık hala bir risk.

Sonuç olarak mevsim geçişleri bir garip, evde bir kişi hasta olunca diğerlerinin de hasta olmaması biraz imkansız gibi. Ama yine de bebekler hiç ama hiç hasta olmasa keşke…

Bebek sağlığı ile ilgili diğer konulara buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuçta her şeyin başı sağlık, herkese sağlıklı günler diliyoruz!

 

Önemli Not: Bu yazıda paylaşılan her şey kişisel görüşlerdir, her türlü öneri ve bilimsel bilgi için doktorunuza danışınız.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.