Çocuk Zekası ve Zihinsel Gelişim – III

Çocuk Zekası ve Zihinsel Gelişim üzerine üçüncü yazımız da bebek gelişiminin sosyal ilişkilerine bakmak istiyorum. Bu yazıyı okumadan önce mutlaka ilk ve ikinci yazıyı okumalısınız. Aslında bebekler 30 yaş üzeri esnaf rasyonelliğinde varlıklar. Anneler ile olan duygusal ilişkiyi kenara bırakırsak sosyal beceri konusunda pozitivist, realist bir davranış modelleri var.

Tamamen karşılık alma ve işlerini yaptırma üzerine gelişen bir hayatta kalma güdüsü. Büyük gözleri, güzel kokuları ile sevimlilik dışında hiç bir kartları yok ama yine de bunu çok iyi kullanıyorlar. Öncelikle ağlamayı silah olarak kullanmayan bebek yok, çünkü ilk iletişim yöntemi olan ağlama; yetişkinler üzerinde büyük bir güce sahip. Bebekler ağlama silahından sonra da sakinleşme ve sevilme ile kendilerini mutlu ediyorlar.

6.aydan sonraki dönemde bebekler sıra ile yapılan sosyal aktiviteleri seviyorlar.

Bizim oğlan, ellerini kaldırıp uçak sesi yapıyor, sonrasında bizim yapmamızı istiyor. Biz bitirince tekrar uçak Demir bey’in ellerinden havalanıyor. Sıra ile oyun oynama ve oyun başlatma, siz karşılık verdikçe gelişen bir sosyal beceri.

6-12 ay arasında ortaya çıkan güzel bir sosyal beceri seti de, sevmediği şeyleri yapmamak.

Eliyle itebilir, kafasını çevirebilir ya da fiziksel olarak kaçmaya çalışabilir. Sevdiği şeyleri ise gülerek yaptırıyor, böylece net bir mesaj zinciri sağlıyor ebeveynlerine.

Kendisini sakinleştirmek için de parmak emme, uzaklara dalarak bakma ya da sessizce dinleme gibi özellikleri gelişebiliyor. Aslında herkesin en sevdiği aktivite olan gülmek gerçekten de beyinin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlıyor. Schore’a göre, duygusal ve sosyal zekanın gelişimini etkileyen en temel katkı gülmek ve sonrasındaki olumlu bakış açışı…

18 aylık gibi, bir çok bebek de isimlendirme patlaması yaşanır.

Bu dönemde bebek duyduğu her kelimeyi tekrar etmeye ve öğrenmeye başlar. Günde 10-15 kelime arası öğrenebilen bebekler dahi vardır. 18 aylık dönemdeki bu gelişim çocuklarda 15-24 ay arasında olabilir. Sonra vay efendim bizim kızda 12 aylık oldu, bizim oğlan 25 aylık hala konuşmuyor falan diye dert etmeyin. Burası bir eşik atlama dönemi, sen sürekli dil eğitimi verirsen ve çocukla diyalog kurarsan o zaman konuşur. Sürekli Özbek bakıcı ile olan çocuk ne kelimesi öğrensin, insaf yani.

Zaten bazı çocuklarda bu olay hiç olmaz, orta ve uzun dönemde dil gelişimleri olumsuz etkilenmez. Bu kelime patlaması döneminde çocuklar beyindeki temiz alanlara çok hızlı bir haritalama yaparak, sürekli yeni kelimeleri eklerler. Bazen 2-3 defa duydukları kelimeleri bile hemen kaydederler.

Sırf yazıyı yazdığım bugün bizim oğlan, tek duyuşta; tahta kelimesini ardından bir kelimesini

söyleyiverdi. Bakıcısının  tam adını da hemen söyledi ve öğrendi. Anneannesi ve dedesi ile iken de benim pek duymadığım 2-3 kelimeyi sökmesi muhtemel.

Netice de beyin düzenli veri akışı ile gelişen ve şekillenen bir organ; siz ne kadar verirseniz, bebeğiniz o kadar alabilir. Aman suçu küçüklerde bulmayın, bir şey olmuyorsa sizin yüzünüzden…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.