Organik Beslenme Yazı Dizisi – 2

İkinci yazının ana konusu, organik ürün tüketimi ve insan sağlığı ile ilişkisini anlatan yazıları sizler ile tartışmak. Son söyleyeceğimi önce söyleyeyim, bu konuda yapılmış büyük bir çalışma ve net bir sonuç henüz gözlemlenmedi. Fakat paragraf paragraf paylaşacağım bazı küçük çalışmalarda, enteresan sonuçlar bulacaksınız.

Organik ürün demişken;

Paylaşmak istediğim ilk çalışma organik ürünlerin besin alımına etkisi ile ilgili, bazen insanlar organik ürün yediklerinde daha çok mineral aldıklarını düşünebiliyorlar. Avrupa’da 33 erkek ile bir kol değiştirme çalışması yapılıyor. Yedikleri besinlerdeki bitkisel ürünler ilk 12 gün normal üretim ile elde ediliyor. Sonrasındaki 12 gün ise organik tarlalardan alınıyor.  Bu sürenin sonunda, ilk 12 gün ile sonraki 12 gün arasında vücuda alınan Çinko, Bakır ya da Karoten miktarlarında bir farklılık olmuyor. Bu ufak bir çalışma olsa da, 3 farklı mineralin emilimini yiyeceklerin organik olması etkilemiyor.1

Çocuklarda yapılan bir çalışmada ise, organik ürünler ile beslenen ailelerin çocuklarında alerji ve atopik deri hastalıklarının daha az görüldüğü gözlemlendi. Ailede alerjen öykünüz var ise, özellikle gelişme çağında organik ürünleri kullanmakta fayda var. Not: türkiye’deki tüm (istisnasız tüm) çocuk mamaları ithal ve organik olduğu AB tarafından onaylanmış garantiler içerir. 0-1 yaş arası organik dışında bir şey bulmanız zaten zor.2

Kronik rahatsızlıklar hayatımız boyunca bizi bırakmayan hastalıklardır ve son zamanlarda bunları beslenme ile ilgisinin çok arttığını söyleyenler de oldu. Bu konuda yapılmış çalışmalar limitlidir. Düzenli ya da ara sıra organik ürün tüketen insanlarda, hiç organik ürün tüketmeyen insanlara göre; daha az hipertansiyon, tip 2 diyabet, daha az yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar gözlendi fakat bu çok düşük bir fark olarak bulundu.3

  1. ve son çalışma bugüne kadar yapılmış en uzun ve başarılı çalışma, tabii ki Avrupa’da yapıldı. (ingiltere) Toplamda 623,080 kadın 9 yıl süre ile takip edildi. Katılımcılar organik yiyecek tüketimlerini 3 grupta kendileri bildirdiler.
  • Hiç organik yemiyorum
  • Bazen organik yiyorum
  • Çoğunlukla/Her zaman organik yiyorum.

İki önemli bulgu elde edildi. Gruplarda arasında genel olarak kanser olma oranı arasında bir fark gözlenmedi. Her gruptaki kadınlar benzer oranlarda kanser oldular. Sadece 150 kanser çeşidinden bir tanesi olan non-Hodgkin lenfomasında, organik yiyecek yiyenlerin %20 oranında daha az yakalandığı gözlemlendi.4

Organik Beslenme konusundaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak; kanser gibi mutasyona bağlı rahatsızlıkların organik gıdalardan etkilenmediği artık anlaşılmalı. Fakat hipertansiyon, diyabet ya da kolesterol gibi kronik rahatsızlıklar şeker tüketimi ve organik olmayan beslenme ile artabiliyor.
Ref.1 Effects of organic and conventional growth systems on the content of carotenoids in carrot roots, and on intake and plasma status of carotenoids in humans J Sci Food Agric. 2011 Mar 15; 91(4):767-75.
Ref.2 Alfvén T, Braun-Fahrländer C, Brunekreef B, von Mutius E, Riedler J, Scheynius A, van Hage M, Wickman M, Benz MR, Budde J, Michels KB, Schram D, Ublagger E, Waser M, Pershagen G, PARSIFAL study group. Allergy. 2006 Apr; 61(4):414-21.
Ref.3 Baudry J, Méjean C, Péneau S, Galan P, Hercberg S, Lairon D, Kesse-Guyot E Br J Nutr. 2015 Dec 28; 114(12):2064-73.
Ref.4 Organic food consumption and the incidence of cancer in a large prospective study of women in the United Kingdom. Bradbury KE, Balkwill A, Spencer EA, Roddam AW, Reeves GK, Green J, Key TJ, Beral V, Pirie K, Million Women Study Collaborators. Br J Cancer. 2014 Apr 29; 110(9):2321-6.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.