Organik Beslenme Yazı Dizisi – 5

Organik Tarım ve Konvansiyonel Tarım Arasındaki fark needir?

Beşinci bölümdeki yazımız organik ve konvansiyonel tarım ile üretilen gıdalar arasındaki vitamin,mineral ve diğer maddelerin farklarını inceleyecek bir yazı olacak.

Nitrojen/Fosfat Dengesi

Bir de tarım ile uğraşanlar çok iyi bilir ama normal insanlar için de genel kültür olsun. N:P dengesi yani Azot:Fosfat dengesi bitki gelişimi ve sağlığı için hayati öneme sahiptir. Bitkilerin ihtiyaç miktarları farklı olsa da, N:P’ye ihtiyaç duymayan bitki neredeyse yoktur.

Sistematik araştırmalar göstermiştir ki, organik tarım ürünlerinde %7 daha az nitrojen, %10 daha fazla fosfat bulunmuştur. Bunun sağlık üzerine direkt olarak bir etkisi yoktur ama sentetik gübreleme oranları hakkında fikir verir. Haliyle konvansiyonel tarımda daha fazla sentetik gübre kullanımı vardır.

Vitaminler

Vitaminlerin sebze ve meyvelerde bulunma miktarları ya da emilimleri organik tarım ile konvansiyonel tarım arasında fark etmemektedir. Vitamin eksikliği giderici bir diyeti her türlü sebze ve meyve ile yapabilirsiniz.

Polifenoller (antioksidan)

Polifenoller hayat için elzem olmayan (onlarsız yaşarız) ama alındığında bir çok hastalığa iyi gelen antioksidanlardır. Üzüm çekirdeği ve üzüm suyunda bolca bulunur. İnsanları kardiyovasküler hastalıklardan, sinir sistemi dejenerasyonundan ve kanserdern korudukları bilinmektedir. Detaylı etki mekanizmaları tam anlaşılamamış olsa da bilim polifenollerin faydasını net şekilde göstermiştir.

Polifenoller organik tarım yapılan ürünlerde konvansiyonel tarıma göre %22 daha fazla şekilde bulunmuştur.

Kadmium ve diğer toksik mineraller

Kadmium böbrekler için çok zehirli bir maddedir ve kemik minerallerine zarar verir. Ağır bir karsinojendir yani kanser olmanıza yol açabilir. Kadmium toprakta doğal olarak bulunur, toprağa iki şekilde gelir.

  • Yanlış fosfatlı gübreleme ile,
  • Bitkilerin atmosferden ve artıklardan çözümlemesi ile.

Toprağın yapısı, humus miktarı ve pH’ı kadmium miktarını etkiler. Kadmium çok zehirli olduğu için yapılan birden fazla çalışmada çelişkili sonuçlar bulunmuştur.

Smith-Spangler et.al organik ve konvansiyonel yöntemler arasında kadmium farkı görememişlerdir.

Baranski et al ise yaptığı çalışmada %48 daha fazla kadmium’u sentetik gübrelenen konvansiyonel tarım ürünlerinde bulmuştur. Daha sonra çalışmasını güncelleyen Baranski bu oranı %30 olarak açıklamıştır. Baranski’nin detaylı çalışması ise en son açıklanmış ve kadmium farkları sadece mısır ve mısır ailesindeki bitkilerde görülmüştür. Özetle, kadmium açısından iki tarım türünde fark yoktur.

Bunun dışında herkesin bildiği, Kurşun – Cıva – Arsenik gibi ölümcül derece de tehlikeli maddelerin bulunma oranı iki tarım türünde de aynıdır.

Uranyum ise sentetik gübrelerde olduğu için, organik tarım yapılan toprakta çok daha az bulunur. Fakat, uranyum ile ilgili diğer bir bilgi de, üretilen sebze meyvede hiç bulunmamasıdır. Toprakta bulunması üründe bulunacağı anlamına gelmez.

Mantar Zehirleri

İki tarım türünde de mantar zehirlerinin bulunma ve görünme oranı aynı olmuştur. Mantar zehirleri ile en iyi mücadele yöntemi farklı türlerin ekimidir.

 

Organik Beslenme konusundaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Organik Beslenme Yazı Dizisi – 1

 

One Reply to “Organik Beslenme Yazı Dizisi – 5”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.