Sezaryen Doğum Hakkında 5 Şey

Baştan söyleyeyim bu yazı kesinlikle “sezaryen iyidir” yazısı olmamakla beraber, benim kendi yaşadığım süreçteki “kişisel” deneyimlerimi aktarma yazısıdır.

Ultra korkak bir insan olarak ben tabii ki normal doğumu hiç ama hiç düşünmedim 🙂 Bizim ufaklık biraz iri olduğundan zaten doktorumuz da normal doğumu pek önermedi.

Bu arada sezaryen adı nereden geliyor?

Sezar, hani bizim bildiğimiz Roma’lı Sezar Roma’da doğuyor. Normal doğum gerçekleşmeyince annesinin karnını keserek Sezar’ı dışarı çıkarabiliyorlar. Zaten ismi de “kesilip alınan” anlamına gelen “Ceasar”dan geliyor.

Günümüzdeki sezaryenin doğru adıyla sezaryen’in isim babası olarak biliniyor.

Toplum olarak normal ya da sezaryen olarak doğum yapma meselesi nedense en çok merak edilen ve her anne adayına mutlaka sorulan sorulardan. Normal doğum yapmayı düşünen/yapan kişiler göklere çıkarılırken, sezaryen yapanlara tüh kaka gözüyle bakarlar. Neyse sonuç olarak sezaryen denilince doğru bilinen bazı yanlışlar var, kendimce onları yorumlamak istedim.

  1. Normal doğumda hemen ayağa kalkılıyor, sezaryen da 1 hafta sürüyor.

Külliyen YALAN! Bizim doğum öğleden sonra oldu, ertesi sabah koridorlarda yürüyordum. Bu da en çok uydurulan şehir efsanesi.

  1. Sezaryen olan bebeklerin bağışıklık sistemi daha zayıf oluyor.

Doğum şekli ve bağışıklık sistemi arasında bilimselliği kanıtlanmış bir çalışma ve bağlantı yok.

  1. Sezaryen doğum olunca hemen süt gelmiyormuş.

Bu da bir şehir efsanesi. Ameliyathane’den (Evet sezaryen yapılan yere doğumhane denmiyormuş) çıkıp odaya geldiğimde gayet hemen sütüm gelmişti ve emzirmeye başlamıştım.

  1. Eskiden sezaryen mı vardı hepimiz normal doğum yaptık.

En sevdiğim klişe. Şimdi şurada bir anlaşalım. Evrim sebebiyle hepimizin fizyolojisinde bir takım değişiklikler oldu. Doğum sürecini en çok etkileyen değişiklik leğen kemiğinin ve doğum kanalının daralması. Leğen kemiği doğum yaparken esniyor ve bebek doğuyor. Ancak evrimsel olarak küçüldüğü için doğum yaparken acı duyuluyor. İşte bu sebepledir ki memeliler arasında en zor doğum yapan canlı bizim grup.

Bu arada Afrika kökenlilerin hala leğen kemikleri beyaz ırk’a göre daha geniş olduğundan normal doğum yapmaları bize göre hala çok rahat

  1. Sezaryen sonrası çok ağrı oluyormuş.

Doğum sırasında zaten hiç bir şey hissetmiyorsunuz. Hastaneye girme ve çıkma süresince sanırım en çok ağrılı olan süreç damar yolu açılması oldu. Siz buradan anlayın sezaryen sonrasında ne kadar ağrı duyulduğunu 🙂

Hamile annelere not: Sezaryen ya da vajinal doğum konusuna çok takılmayın. Sağlığınız ve bence daha da önemlisi psikolojiniz hangisinde daha rahatsa onu seçin. Şehir efsanelerine kulaklarınızı tıkayın. Bu arada sakın Youtube ya da başka yerlerden doğumla ilgili detaylı bilgi okumayın. Ben kendimi çok zor tuttum ama doğuma girdiğimde ne olacağıyla ilgili hiç bir fikrim yoktu, iyi ki de yokmuş. Acısını falan boşverin zaten doğuma girdikten sonra odadaki o ilk “ıngaa” sesini duyunca her bir şey unutuluyor. Test edildi onaylandı 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.