Organik Beslenme Yazı Dizisi – 6

Altıncı bölümde artık sebze ve meyveden çıkıyoruz; kümes ve ahır hayvancılığına doğru gidiyoruz.

Kurallar gereği organik ürün verecek bir canlının yediği yiyeceklerinin en az %60’ının da organik olması gerekiyor. Bu şekilde beslenen canlılardan alınan ürünler organik sınıfına girebiliyor.

İnsanların bile organik ürün yemesi bu kadar pahalı ve zor iken, günde 25 kg ot yiyen büyükbaşa organik bulmak bazen daha zor olabilir. Fakat, inek dediğimiz canlı muhteşemdir. Saçma sapan bir bitki olan çim ve otları yer; bize süt ve et olarak kaynak yaratır. İnsanın dünyada bulduğu en iyi canlılardan biridir.

Hakeza, yediği yeme oranla verdiği üründe en başarılı canlı çiftlik balıklarıdır. Yedikleri iki kilo yeme karşılık bir kilo balık eti alırsınız. Yabancıların conversion rate dediği, dönüştürme oranı balıkçılarda çok yüksektir.

Hayvansal Yağlar

Öncelikle araştırmacıların ilk araştırdığı ve merak ettiği konu tabii ki de sağlık yararları sebebi ile omega-3 yağ asitleri olmuştur.

İnek sütünde yapılan araştırmalar, organik inek sütlerindeki omega-3 oranının, konvansiyonel tarım ürünleri ile beslenen inek sütlerine oranla %50 daha fazla olduğunu göstermiştir. Omega-6, doymuş ve doymamış diğer yağlar ise iki grupta da benzer çıkmıştır. Omega-3 ile ilgili bir probleminize süt ile çözüm arıyorsanız organik süt içebilirsiniz.

Yumurtalarda da yağ asitleri ile ilgili çalışmalar yapılmıştır ama henüz iki farklı gruptaki yumurtaları ayrıştıran bir sonuç elde edilmemiştir.

Et tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalarda ise organik ette bulunan omege-3 ve diğer kaliteli yağların %22-%45 arasında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Fakat tüm bu omega-3 ve yağ alımı farklarına rağmen, günlük faydalı yağ ihtiyacımızın çok üzerinde beslendiğimiz için; omega-3 ya da diğer eksikliklere pek rastlamıyoruz. İki grup arasındaki farkların sağlığımız üzerine direkt etkisi yoktur.

Nadir Elementler ve Vitaminler                                                                                  

Organik süt ürünlerine mineraller açısından bakıldığında, konvansyionel sütlere göre ciddi avantajı olduğu görülmektedir. Organik sütlerde aşağıdaki mineraller daha fazla bulunmaktadır.

  • İyot %74
  • Selenyum %21
  • Demir %20

Özellikle iyot yetersizliği hamilelik ve çocuklukta beyin gelişimine zarar verirken, fazla alınması da aynı zararları vermektedir. En uygun iyot alımı zor bir aralıktır ve normal insan beslenmesi sınırları içerisindedir. Genel olarak Avrupa’da iyot alımı ve eksikliği yaygın iken, Türkiye’de sadece karadeniz bölgesinde iyot eksikliği dikkat çeker. Ana sebebi ise beslenme süreçlerindeki yoğun lahana tüketimidir.

Devletler buna çözüm olarak iyotlu tuzu bulmuşlardır ve artık market tuzlarında neredeyse iyotsuz tuz yoktur.

Organik beslenme üzerine diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.