Bebek Arabası Seçimi

Hamilelik sürecimde en kararsız kaldığım konu bebek arabası oldu. E-bebek, Joker hepsine kaç kere gidip bebek arabalarını denediğimizi hatırlamıyorum bile 🙂 Her dönüşte de aklımızda farkli bir marka oluyordu. En son Mamas Papas Armadillo Flip ve Bugaboo Bee5  arasında kaldık ve tercihimiz Bugaboo yönünde oldu. Bugaboo Bee5 seçmemizde, kolay taşınabilir olması (sadece 9 kg), arababaya koyarken tek elle konulabilme kolaylığının olması. Bir de bizim kullandığımız puset Maxi Cosi Pebble’a uyumluydu. Yani doğumundan 6. Ayına kadar Maxi Cosi puset’i Bugaboo’nun pusetinde (ana iskelet) kullanabiliyorduk. Bu arada arabaları incelemeden önce şu kavram karmaşasına bir son verelim ve hızlıca bebek arabası’nın bölümlerini yakından tanıyalım:

Ana Kucağı

Genelde bebek doğduktan 6 ay olana kadar kullanılıyor.  Hastaneye giderken mutlaka yanında götürmeniz gerekiyor, bazı hastaneler ana kucağı olmadan bebeğin hastaneden çıkmasına izin vermiyorlar. Bunun da sebebi ana kucağının bebeğin omurga yapısını koruma fonksiyonu. Bir çok ana kucağı oto koltuğu olarak da kullanabiliyor yani trafikte seyahat ederken güvendesiniz. Bu arada biz Maxi Cosi Pebble aldık, çok da memnun kaldık. Arabamıza da uyumluydu. Ancak ana kucağını bebek arabasına takarken extradan bir aparat gerekiyor. Bebek arabası alırken ana kucağını farklı bir marka alıyorsanız mutlaka birbiriyle uyumlu olup olmadığını sorun. Eğer uyumlu değilse aparat almanız gerekecek. Ana kucağı seçeneklerine buradan bakabilirsiniz. 

 

Portbebe

Demir’e hamileyken hayatımıza giren bir kelime oldu portbebe. Hatta böyle bir ihtiyacın olduğunu hiç bilmiyorduk. Gerçi biz portbebe almadık J Portbebe ana kucağına ek olarak bebekler için 0-3 ay arasında kullanılan bebeklerin sırt üstü ve düz bir zeminde yatmasını sağlıyor. Bana göre ana kucağı ile aynı işleve sahip o sebeple sadece 3 ay kullanılacak bir ekipmanı almayı doğru bulmadık. Portbebe seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

 

Puset

Oturma ünitesi olan katlanabilir bebek arabalarına puset deniliyor. Bir çok pusette çift yönlü kullanabilme, tam yatma ve katlanma gibi özellikle bulunur. Puset seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

 

Baston Puset

Baston puset diyince bizim çocukluğumuzun bebek arabaları geliyor. Kullanım açısından çok rahatlar çünkü kapatıldığında çok hafifler ve baston şeklini alıyorlar. Uzun süreli kullanımlardan öte, kısa süreli seyahatlere giderken uçakta vs. taşınma açısından çok daha pratikler. Baston puset seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

3 Tekerlekli Puset (Jogger) 

Bu pusetlerin genelde ön tekerleği daha büyük oluyor. Biz denediğimizde bana denge açısından kullanımı daha zor olduğu için kullanmadık. Ama son zamanlarda etrafımda sık sık görüyorum bu tarz pusetleri. 3 tekerlekli puset seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Travel Sistem

Kısacası hepsi bir arada set olarak satılan bebek arabası da denilebilir. Ana kucağı ya da puset ile birlikte puset ile kullanılan setlere travel sistem deniliyor. Yukarıda anlattığım gibi bazı modellerde ana kucağı çıkarılarak doğrudan puset iskeleti üzerine oturularak kullanılabilir. Travel sistem seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

 

Sonuç olarak bebek arabası seçimi yaparken eşimle ben çok zorlandık 🙂 Bunun en önemli sebebi seçeneklerin çok olması. Bu arada bebek arabası fiyatları cidden dudak uçuklatıyor. Şu günlerde dolar ve euro’nun da artmasıyla ithal ürünlere yaklaşmak neredeyse imkansız.

Bir sonraki yazımızda bebek arabası seçerken nelere dikkat edeceğimizi ve birkaç model üzerinden bebek arabası karşılaştırmalarını yazacağız.

One Reply to “Bebek Arabası Seçimi”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.