Bebek Arabası Seçim Kriterleri

Bebek arabası seçerken nerelere dikkat edilmeli?

Bir önceki yazımızda bebek arabası seçimi ile ilgili genel bilgi verdik. En doğru bebek arabası diye bir dünya yok. Sizin ihtiyaçlarınız, yaşam şekliniz ve aslında bütçenize en çok hitap eden bebek arabası size en uygun olan bebek arabasıdır. Biz hangi bebek arabasını seçtik yazının en sonunda sebepleriyle birlikte yazacağım ama öncesinde alışverişe çıkmadan hangi kriterleri kafamızda oluşturduğumuzu sıralayalım burada:

Güvenlik

Geçenlerde iskele üzerinde bebeğini gezdiren annenin bir anlık dikkatsizliği sonucu bebek arabasıyla bebeğin denize doğru uçmasını gösteren bir video izledikten sonra uykularım kaçtı. Bebeğiniz özellikle ilk senesinde yürümeye başlamadan önce dışarıda geçirdiği zamanın çoğunluğunu bebek arabasında geçirecek ( öyle umalım, bazı minikler bebek arabasını sevmiyor 🙂 ) O sebeple aşağıdaki güvenlik kriterlerini göz önünde bulundurmanız seçim yapmanızda faydalı olabilir;

  • TS EN 1888 Belgesi: Alacağınız bebek arabasında mutlaka TS EN 1888 belgesi olmalıdır. EN “European Norm” (Avrupa Standardının) kısaltılmış halidir. Bizim ülkemizde ise TS EN 1888 olarak gösterilir. Merak etmeyin bu da aynı şekilde ürününüzün Avrupa standartlarında üretildiğini gösterir.
  • 5 Noktalı Emniyet Kemeri: Kilit sistemi 5 noktada kapanabilenlerden olmalı. Kemerin yapısı mutlaka yumuşak süngerden olmalı, bebeğinizin boynuna zarar verecek cinsten olmamalıdır.
  • Fren sistemi: Bebek arabasını alırken mutlaka rampalı platformda (içinde bebek yokken tabii ki) freni kullanıp yokuşta bırakın. Eğer yerinden oynuyorsa denediğiniz arabayı hemen listeden çıkartın 🙂
Kullanım Kolaylığı
  • Kolay açılıp kapanması ve taşınması bizim için önemli kriterdi. Bebeğimizle tek başına dışarı çıktığımda bir kucağımda bebekle arabayı kapatabileceğim bir ürün arayışındaydım. Eğer sizin için de bu önemli bir kriterse mutlaka denerken açıp kapamayı test edin. Bu arada yol tutuş ve manevra kabiliyetini anlamak için de birçok bebek mağazasında platformlar var o sebeple mutlaka bebek arabanızı mağazalarda deneyin. Biz Metrocity’dei Joker mağazasından almıştık ürünümüzü. Joker mağazalarının bir çoğunda da  farklı  ve zorlu pistler ve rampalı yollar var test etmeniz için. Özetle denemeden almayın 🙂
  • Çift Yönlü Kullanabilme Özelliği: Bu da bence olmazsa olmazlardan. Çünkü ilk aylarda yüzü size dönük olması çok önemli. Herhangi bir kusma durumunda hızlıca müdahale edebilirsiniz. Bir de sizi görmesi bebeğin kendini güvende hissetmesi açısından önemli. Ancak ilerleyen aylarda dışa dönük kullanmak çok daha uygun çünkü sürekli etrafı keşfetmek istiyorlar. Tecrübeyle sabit 🙂
  • Tekerlekler: Eğer bebek arabanızı dağ, bayır ve patika yollarda kullanmayacaksanız mutlaka küçük tekerlekli modelleri tercih edin. Eğer spor yapmayı seviyor ve doğa yürüyüşü yapmak isterseniz büyük tekerlek seçmek size daha uygun olacaktır.
  • Kumaş: Mutlaka yıkanabilir kumaş tercih edin. Çünkü bebek arabalarını temiz tutmak çok zor iş 🙂
Anne Babanın Yaşam Tarzı

Doğada yürüyüş yapmayı seviyorsanız üç tekerlekli (jogger) arabalar sizin için çok daha uygun. Ancak şehir içinde kullanmak isterseniz de manevra kabiliyeti yüksek ve taşıması kolay arabaları tercih edebilirsiniz.

Biz hangi arabayı seçtik?

Biz tercihimizi çok araştırdıktan sonra Bugaboo Bee5 yönünde yaptık. Hem çok hafif olması (sadece 9 kg), hem kullanım kolaylığı ve manevra kabiliyetinin çok iyi olması bizim tercih sebeplerimiz arasında oldu. Bazılarına göre avantaj ya da dezavantaj olarak görülebilir ama Bugaboo aldığınızda şase ve tente kumaşlarının renklerini kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Renk seçenekleri ve desenleri oldukça geniş. Özelliklerini gösteren detaylı video’yu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

 

 

2 Replies to “Bebek Arabası Seçim Kriterleri”

  1. bugün tüm süreci düşündüğümde en mantıklı şey, bebek arabası gibi temizlenebilen ürünleri 2.el almak çok manıtklı

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.