Bebek için Nasıl Tasarruflu Alışveriş Yapılır?

Hamilelik haberini aldıktan sonra hemen bebek alışveriş listesi çıkarmaya ve eksikleri tamamlamaya başladım. İnsan konu bebeği olunca hep en iyisini almak istiyor. Bir çok konuda olduğu gibi en pahalısının en iyi olduğu anlamına gelmediğini sık sık hatırlamamızda fayda var. Zira konu bebek ürünleri olunca ihtiyaçları tamamlarken ufak çapta bir servet harcayabilirsiniz.Gelin size bebek alışverişi yaparken bütçenizi koruyacak bir kaç öneride bulunalım;

1.Yıkanabilir ürünleri ikinci el almaya çalışın

Benim en büyük pişmanlığım bu! Diğer ülkelerde ikinci el ürün almak ve satmak çok makulken bizim ülkemizde böyle bir alışkanlık yok ne yazık ki. Halbuki ikinci el ürün almak hem cebinizi, hem de gereksiz tüketimin önüne geçerek doğayı koruyor. Bebek için alışveriş konusunda genelde ikinci el ürünler kulağa nedense daha da ürpertici geliyor. Bence yıkanabilen ve temizlenebilen ürünlerin ikinci kez kullanılmasında bir sakınca yok. Belki bebek kıyafetleri ve oyuncaklar konusunda daha fazla hassas olabilirsiniz ve onlar görece daha az maliyetli olduğundan düşünmeyebilirsiniz. Ancak bebek arabası, puset, bebek karyolası, şifonyer gibi ürünlerde mutlaka ikinci el opsiyonunu gözden geçirin. Bunun için Letgo, sahibinden.com, tutumlu anne gibi sitelere bakıp az kullanılmış ürünleri inceleyebilirsiniz. Eğer tanımadığım kişilerden ürün almak istemem derseniz de daha önce doğum yapmış ve ürünleri iyi kullandığını bildiğiniz arkadaşlarınızdan satın alabilirsiniz. Ürünleri kullandıktan sonra siz de aynı şekilde satarak bütçenizi koruyabilirsiniz.

2.Yenidoğan kıyafetlerine çok para harcamayın

Bu da ikinci pişmanlığım. Neden kimse bana 0-3 ay arası oğlum için 5 çeşit  gömlek ve kot pantolonlar almanın gereksizliğinden bahsetmedi? 🙂 Eşim bu satırları okurken eminim gülüyordur (bir tek o söyledi) Çıkardığım ders: özellikle ilk üç ay şekilden öte fonksiyonel giysiler alın. Bol miktarda tulum  ve zıbın alın. Özellikle bebeğiniz sık sık kusan bir bebekse günde 3-4 kere kıyafetlerini değiştirmeniz gerekecektir. Bu arada yeni doğan kıyafet değiştirmesi çok daha meşakkatli. O sebeple mutlaka aşağıda da görebileceğiniz yandan açılıp kapanan anvelop denilen tulumlardan tercih edin. Giydirip çıkarması kesinlikle çok daha rahat. (H&M’de bu tulumlardan bulabilirsiniz) Çok şık ancak bebeğinizi sıkan dar kıyafetler giydirmekten kaçının ve bu kıyafetlere gereksiz yere yatırım yapmayın. Bir de gerçekten ilk üç ay çok hızlı büyüyorlar ve ben aldığım kıyafetlerin çoğunu giydiremedim bile.

3.Bebek Alışveriş İndirimlerini Takip edin

Özellikle sezon sonu indirimleri takip edin. Onun dışında Hepsi Burada‘nın Black Friday, N11‘in 11.11 kampanyalarını kaçırmayın. Bu arada mağazalarda da  ara dönemlerde çok fazla indirim oluyor. Ayrıca sezon sonundaki indirimlerden bebeğinizin gelecek seneki yaşına uygun gelecek şekilde alışveriş yapıp bol bol stok yapabilirsiniz.

Bebekler için Alışveriş Önerileri konusunda diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.