Bebeklerle Oyun Oynamanın Önemi

Doğumdu, gazdı, ek gıdaydı, yürümeydi derken  çocuğunuzun bilişsel, psikolojik, fiziksel ve duygusal gelişimi açısından en önemli dönemlerden birine gelmiş bulunuyorsunuz, “oyun”! Peki oyun neden bu kadar önemli?

  • Ebeveynlerin çocuklarıyla tamamen ilgilenmeleri ve ilişki geliştirmeleri açısından çok iyi bir fırsat.
  • Oyun oynamak sağlıklı bir beyin gelişimine sebep olur.
  • Oyun çocukların yönetebileceği bir dünya yaratıp onların farklı şeyleri keşfetmesini ve zorluklarla mücadele etmesini sağlar.
  • Kelime hazinelerinin gelişmesine katkıda bulunur.
  • Oyun oynarken başardığını hisseden çocuğun özgüveni artar.
Peki ebeveyn olarak oyun oynarken nelere dikkat etmeniz gerekir?
1.Keşif oyunları için ortam yaratın.

Literatürde de “keşif oyunları” olarak geçen bebeklerin ve çocukların kendi kendilerine oyun kurarak tek başlarına oynadıkları oyunlara ebeveyn olarak bizlerin ortam hazırlaması gerekiyor. Ben Demir’i mutlaka gün içerisinde belirli bir süre oyuncaklarıyla (illa bildiğimiz oyuncak olmak zorunda değil) baş başa bırakıyorum. Hatta son zamanlarda tek başına oynarken diş fırçası kutusu en sevdiği oyuncağı oldu. Hiç  kullanmadığımız o diş fırçası kutusu Demir’i o kadar oyalayıp yeni yetkinlikler kazandırdı ki inanamadık. Bu oyunu icat eden oğlumun en sevdiği arkadaşı Uran dedesi’ne çok şey borçluyuz.

Bakın o bizim bir kenara atıp yüzüne bakmadığımız bu diş fırçası kutusuyla   neler yaptık;

  • Öncelikle ortasından açarak  içine üfledik, böylelikle hem bir şeyleri taklit etme becerisini geliştirdi hem de  farklı sesler çıkarabileceğini öğrendi.
  • Yine kutuyu ortasından açarak düz zeminde dengede tutma oyunu oynadık ki bu oyun bizi çok şaşırttı. Çünkü kutunun bir tarafını önce halının üzerinde tek eliyle dengede tutmaya çalıştı. Ancak bunu yaparken çok ilginçtir ki kutunun hemen düşeceğini önceden tahmin etti ki yaptığı manevralar ve kutuyu yere bırakırken ki kontrolüne inanamadık.
  • Bu tür oyunlarda “pekiştireç” (Pavlov’un deneyini hatırlıyor muyuz? 🙂 ) çok önemli. Örneğin Demir burada kutuyu her dengede tuttuğunda evdeki herkes onu alkışladı ve bu da onun çok hoşuna gitti. Hatta sonra ben de aynı şekilde oyunu kendim oynadığımda kutuyu dengede tuttuğumda Demir de beni alkışladı. Bakın işte çocukların ailenin aynası olduğunun ve empati yeteneğinin nasıl geliştiğinin çok basit bir kanıtı.
  • Bir sonraki aşamada da başardığını fark eden Demir, denge denemesini düz ve görece daha zorlu bir zemin olan parke üzerinde denedi ve yine başardı.

Kıssadan hisse: Çocuğunuza hangi oyuncak aldığınız önemli değil çünkü oyuncak bir amaç değil sadece bir araç. Yani tonlarca para verip oyuncağı çocuğunuzun önüne bırakıp onunla oynamasını beklemek maalesef çok işe yaramıyor. Yüzüne bakmadığımız Colgate diş fırçası kutusundan boyu kadar dersler çıkardık .

2.Tüm oyuncakları aynı anda bebeğinize vermeyin.

Bu da bizim yaptığımız hatalardan biriydi. Demir’in oyun alanının içine tüm oyuncakları bıraktık ve sürekli hepsiyle tek tek oynamaya çalıştık. Bu şekilde Demir, hem gereksiz yere fazlaca uyaran almış oldu hem de oyuncaklarının bir kısmından sıkıldı ve yüzüne bakmadı. Bunu fark ettikten sonra bazı oyuncakları rafa kaldırdık, gerçek anlamda 🙂 Ve bir süre sonra o göstermediğimiz oyuncakları ortaya çıkarınca Demir sanki oyuncakları ilk kez görmüşcesine heyecanlandı ve hemen oynamak istedi.

3.Çok oyuncak almayın!

Less toys, more creativity derler yani ne kadar çok oyuncak o kadar az yaratıcılık! Hiç oyuncak almayın demiyorum ama sürekli oyuncak almak hem çocuğunuza gereksiz bir tüketim alışkanlığı kazandıracak hem de yine yüksek miktarda uyaran aldığı için kafası karışacak ve bir süre sonra da sıkılmaya başlayacak. E tabi bir de gereksiz yere aile bütçenizi yoracak. Yukarıda diş fırçası kutusu örneğinde olduğu gibi hangi oyuncakla oynadığınızdan öte sizin nasıl oyun oynadığınız çok daha önemli.

4.Başardığında alkışlayın.

Karşınızdaki bir bebek bile olsa onun da ödüllendirilmeyi seven bir birey olduğunu unutmayın. Başardığı en ufak bir olayda alkışlayarak “aferin” demek kendisine olan özgüvenini arttıracak ve istenen davranışı pekiştirecek.

Bir sonraki yazımda bebeklerle ay ay hangi aktiviteler oynanabilir onu yazacağım.

Bebek sağlığı üzerine yazdığımız diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

One Reply to “Bebeklerle Oyun Oynamanın Önemi”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.