Ay-Ay Bebeklerle Yapılabilecek Oyun ve Aktiviteler

Bebeğimizle oyun oynamanın önemini buradaki yazımızda bahsetmiştik. Şimdi gelişim evrelerine göre hangi oyunları oynayabiliriz onu inceleyelim;

0-6 Ay Arası Oyun

Özellikle ilk aylarda bebeğim nasıl olsa bir şeyin farkına varmaz diye sakın düşünmeyin. Unutmayın ki bebekler anne karnındayken bile annelerinin sesini ayırt edebiliyorlar. O sebeple minikleri hafife almayalım. Peki bu aylarda hangi oyunları oynayabiliriz:

 • Bebeklerin görme mesafesi aylar geçtikçe artacak ve netleşecek. O sebeple bebeğinize yaklaşarak mutlaka göz kontağı kurun.
 • İlk başlarda çok saçma gelse de emzirirken ya da uyutmaya çalışırken kitap okuyun. Evet ne dediğinizi anlamayacak ancak okurken yaptığınız tonlama değişiklikleri dikkatini mutlaka çekecektir.
 • Uyku öncesi oyun oynamamaya çalışın. Çünkü oyun oynamaya başladığınızda algıları açılacak ve sizinle oyun oynamak isteyecektir. Sonra gelsin uykusuz geceler 🙂
 • Biz 2. Aydan itibaren beşiğine aşağıdaki dönence’den takmıştık.(Bizim ürün Joker’de hala satılıyor bu linkte) Hem çok dinlendirici bir müziği var hem de farklı renkleri sayesinde ilgisini çekiyor. Demir hatta 3 aylık olduğunda dönencedeki objeler döndüğünde kendi kendine bir şeyler söylemeye başlayıp çok heyecanlanmıştı.

Dönence

 • Bebekler de bizler gibi sıkılgan canlılar. Sürekli aynı oyuncaklarla oynarsanız bir süre sonra sıkılırlar. Sadece bu aylarda değil gelecek aylarda da bazı oyuncakları bir süre rafa kaldırmakta fayda var.
6-12 Ay Arası Oyun

Altıncı ay sonrasında oyun oynamak çok daha önemli oluyor, çünkü bebeğiniz artık oturmaya başladı. Oturmak bebeğin hem fiziksel hem de bilişsel gelişimi açısından önemli bir eşik. Ayrıca artık oturmaya başlayan bebeğin görüş açısı önceden sadece yatar pozisyonda ya da anne-baba kucağında iken, şimdi bağımsız bir şekilde kontrolü eline alarak farklı açılardan etrafı görmeye başladı. Peki bu aylarda hangi oyunları oynayabiliriz:

 • Bu ayda oyun matları ve aktivite merkezleri kullanmak hayatınızı kurtarabilir, örneklere bu linkten bakabilirsiniz. Oyun matı sayesinde bebeğinize sadece oyun oynamak için bir alan yaratmakla kalmayıp, hareket özgürlüğü sağlayarak karın üstü durmasında yardımcı olup emekleme sürecine de yavaştan bir geçiş sağlamış olursunuz.

 • Bu aylarda genelde ufaktan ince motor gelişimi başlar. İnce motor becerisi el ve parmaklardaki kasların yönetilmesine verilen isimdir. Biz bu aylarda Fisher Price’ın eğlenceli küplerinden çok faydalandık, bulabileceğiniz linki de buraya ekliyorum. Bu oyuncakla parmağıyla küpleri hareket ettirerek, hareket-kontrol becerisini geliştirmiş oldu. Hatta ilerleyen aylarda hareket ettirme hızı çok hızlı bir şekilde arttı.

 • Yumuşak çıngıraklar da bu aylarda işe yarıyor. Ancak boğulma riski sebebiyle mutlaka ebeveyn gözetimi altında kullanın.

 • Bu aylarda biz plastik hayvan figürleri alarak onları değişik tonlamalarla konuşturduk, inanılmaz hoşuna gitti Demir’in.
 • Mevsim koşulları da elveriyorsa mutlaka park’a götürün. Biz bahçemize ufak bir salıncak kurduk, günde 15-20 dakika salıncakta oyalandık. Demir hem temiz hava aldı hem de sevinçten şarkı söylemeye başladı 🙂
12-18 Ay Arası Oyun

Bu aylarda aslında artık bebeğiniz pasif oyundan aktif oyuna geçmeye başladı. Yani artık oyun kuran taraf siz değilsiniz, bebeğiniz nasıl oyun oynamak istiyorsa kendisi karar verecek J Peki bu aylarda hangi oyunları oynayabiliriz:

 • Yine ince motor gelişimini desteklemek adına top oyunları çok faydalı. Bebeğiniz yürümeye başladıysa da yürüme kontrolü açısından güzel bir fırsat.
 • Yavaş yavaş konuşmaya başlayan bebeğinize oyun kartları göstererek nesneleri tanıtmaya başlayabilirsiniz.
 • Biz bu aylarda İş Bankası Yayınları’nın hareketli kitapları’nı çok kullandık. Kitapları satın almak isterseniz burada bulabilirsiniz. Normalde 2-5 yaş arası için öneriliyor ancak Demir kitapları elleriyle hareket ettirmeyi çok sevdi. Ayrıca biz de ona kitapları okumaya başladık. Hatta bir süre sonra eline kitap alıp “oku oku” diyerek bize okutmak istedi 🙂

 • Şekil oyunları: Bu aylarda artık bebekler kavramları anlamaya ve anlamlandırmaya başlıyor. Fisher Price’ın Şekilli oyuncağı bize bu konuda çok yardımcı oldu, bakmak isterseniz link’i burada. Hem şekillerin adını öğrenmeye başladı, hem de doğru boşluktan doğru şekili atmaya başlayarak uzamsal zekası gelişmeye başladı. Bu arada her doğru şekli attıktan sonra biz Demir’i alkışladık, bu da çok hoşuna gitti 🙂 Hatta sonra biz kendimiz bu oyunu oynadığımızda Demir’de bizi alkışlamaya başladı. (Bebeklik ve çocukluk çağında empatinin nasıl geliştiğinin kanıtı) Bugün de babasının kareli gömleğini görüp “kare, kare” diyerek bizi şaşırttı 🙂

 • Diğer bir oyuncak önerisi ; yüzünüz 🙂 Evet yanlış duymadınız. Yüzünüzde ve bebeğinizin kendi yüzünde ağız, burun ve göz’ü göstererek onları öğretebilirsiniz. Ben ilk başlarda Demir’e bunu yaparken anlamadığını düşünmüştüm ancak bir gün oyuncağının gözünü göstererek “göz” dedi. Bakın işte çocuklar her şeyi gözlemliyorlar ve hiç ummadığınız bir anda öğrendiklerini gösteriyorlar. Yani nasıl olsa anlamıyor ya da beceremiyor diye düşünmeyin sadece fırsat ve zaman tanıyın miniklerinize.

Bir sonraki yazımda ahşap oyuncaklar oynamanın yararları üzerine yazacağız, bol oyunlu günler 🙂

One Reply to “Ay-Ay Bebeklerle Yapılabilecek Oyun ve Aktiviteler”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.