Neden Çocuklar için Ahşap Oyuncak Tercih Etmeliyiz?

Bir önceki yazımızda ay ay hangi aktiviteleri yapabileceğimizi ve oyuncak önerilerini yazmıştık. Bu yazımda da neden ahşap oyuncakları tercih etmemiz gerektiği üzerine yazacağım.

  • Plastik malzemeden yapılanların aksine ahşap oyuncaklar çocuk sağlığı için en zararsız materyaldir.
  • Diğer materyallerden yapılan oyuncaklara göre daha dayanıklıdır. Özellikle 1 yaş sonrası bebekler oyuncaklara vurmayı ve atmayı çok seviyorlar ve bu şekilde dünyayı tanıyorlar. O sebeple diğer oyuncaklar daha çabuk kırılıp zarar görürken, ahşap oyuncaklar çok daha uzun ömürlü oluyorlar.
  • Özellikle diş çıkarma döneminde genelde her şeyi ağızlarına götürürler. Yoğun boya ve cila içeren ürünler çok daha fazla tehlike arz eder. Bir çok plastik oyuncak fitalat ve BPA gibi kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasal maddelerin insan sağlığı üzerindeki etkileri gerçekten çok korkunç. Erken ergenlik, hormonel problemler ve obezite ilk akla gelen sonuçlardan.
  • Ahşap oyuncaklarda bebeğiniz aktif rol alır. Plastik ve elektronik oyuncaklarda bir düğmeye basıp izlemeye devam eder, ancak ahşap oyuncaklarda kendisi keşfeder, iter, döndürür ve parçalarını eliyle çeker.
Ahşap Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • Seçtiğimiz oyuncakların çok karmaşık yapıda olmamasına dikkat etmeliyiz. Sade görünümlü, fonksiyonel ve çok işlevli olması önemli.
  • Ahşap bile olsa mutlaka ebeveyn kontrolünde kullanımına dikkat etmeliyiz. Demir en son İkea ahşap oyuncakla oynadıktan sonra tokmakla çok sert bir şekilde kafasına vurdu.
  • Karışık desenli ve çok renkli oyuncaklar bebeğin kafasını gereksiz yere karıştırır ve ilgisini dağıtır. Onun yerine sade ve az renkli hatta renksiz oyuncaklar tercih etmeliyiz.
Ahşap Oyuncak Önerileri

Son olarak bizim kullanıp memnun kaldığımız oyuncak önerilerinden bahsetmek istiyorum. Biz özellikle aşağıda da önerdiklerimden  İkea’nın eğitici ahşap oyuncaklarından çok memnun kaldık.

Çekiç Bloğu

Çocukların kas ve görme/dokunma koordinasyonunun gelişimini destekler.

Çocuğunuzun çubukları çekiç ile deliklerin içine tekrar ve tekrar vurmasını sağlayabilirsiniz. 18 aydan büyük çocuklar için tavsiye edilmiştir.İlgili ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ahşap Vinç

Mıknatıslı vinç ve bloklar kaldırıp taşımayı kolaylaştırır. Çekçek parçalara ayrılabilir. 12 aydan büyük çocuklar için tavsiye edilmiştir.İlgili ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Boncuklu Helezon

Ahşap boncukları tel üzerinde hareket ettirmek, renkler ve şekiller hakkında bilgi edinmenin eğlenceli bir yoludur. Küçük kas becerileri ve mantıksal düşünceyi geliştirir. Küçük parçalar içerdiğinden demonte aşamasında 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli yaratabilir. 18 aydan büyük çocuklar için tavsiye edilmiştir.İlgili ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Piramit

Küçük kas becerileri ve mantıksal düşünceyi geliştirir. 12 aydan büyük çocuklar için tavsiye edilmiştir.İlgili ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Abaküs

Bir sarı, üç yeşil ve iki mavi. Bu abaküs, çocuğunuzun matematik ve renkleri öğrenmesine yardımcı olur. Küçük kas becerileri ve mantıksal düşünceyi geliştirir. 3 yaş üzeri için tavsiye edilmiştir. İlgili ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.