Bebeklere Aşı Yaptırmak Zararlı Mı?

Bu konunun tartışılması bile oldukça utanç verici! Peki bu konu neden son zamanlarda bu kadar popüler oldu hemen söyleyeyim. Şu herkesin tanıdığı çok ünlü bir prof. var hani sürekli sansasyonel konularda kendince çılgın açıklamalar yapan işte o kuyuya bir taş attı biz milletçe çıkaramadık. “Aşıların içinde alüminyum ve civa var” diyerek kaç kişinin kanına girdi ve belki de tüm insanlığı tehlikeye atacak, neredeyse kaybolmuş bir çok ölümcül hastalığı tekrar hortlatacak “aşı reddi”ni özendirdi ve maalesef neticesinde insanlar okumadan, araştırmadan yani kısacası bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya başladılar aşı konusunda.

Peki aşı nedir?

Aşılar hastalıklara karşı koruma sağlamayı amaçlayan zayıflatılmış mikropları ya da bu mikropların değişik ürünlerini içeren tıbbi ürünlerdir. Aşı vücuda verildiğinde bağışıklık sistemini uyararak bir nevi vücudun savunma maddelerinin (antikor) üretilmesini sağlarlar. Yani aslında aşılar vücudumuzun iyi polisleridir, yarın bir gün bizi hasta etmeye çalışan mikroorganizmalarla karşılaştığında antikor üreterek hastalığa meydan okumuş olurlar.

Aşıların içinde ne var?

Bu konuda işi bilirkişilerden öğreniyoruz. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Allerji ve Klinik İmmunoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Çokuğraş bakın aşı içeriği için burada neler söylüyor; “Aşı karşıtlığı için bir başka gerekçe de aşıların içerisinde olan cıvalı ya da alüminyumlu katkı maddeleridir. Bunlar aşıların bozulmadan saklanabilmesi ya da etkinliğininin artırabilmesi için aşılara eklenen maddelerdir. Aşılardaki civa, thiomersal formunda bulunur. Thiomersal, etil grubuna bağlanmış civadır. Civanın zehirlenmelere sebep olan formu ise, metil grubuna bağlanmış olan ve deniz ürünlerinde bulunan metil civadır. Etil ve metil gruplarına bağlanmış civalar aynı şeyler değildir ve aynı şekilde davranmazlar. Thiomersalin aşıların içerisinde bulunmasıyla otizm gelişebileceği iddiası, sağlam temellere dayanmamaktadır. Tartışmayı başlatan yazı ünlü tıp dergisi Lancet’te 1998’de yayımlanmış ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısının otizme neden olabileceği ileri sürülmüştü. Ancak bu çalışmanın doğru olmadığı ve Dr. Andrew Wakefield’ın yaptığı araştırmanın yayımlanmamış olması gerektiğini kabul eden Lancet, yazılı açıklamasında, bu çalışmanın sonuçlarının doğru olmadığını kabul etmiştir.”

Neden Aşı Yaptırmalıyız?

– En temel amaç hastalıklardan, ve bu hastalıkların sebep olabileceği komplikasyonlardan korumak
– Toplum sağlığını korumak
– Çiçek hastalığı gibi büyük kitleleri yüzyıllar boyunca etkileyen hastalıkları tarihten silmek

Nereden çıktı bu aşı karşıtlığı?

Bakın bunca yıldır yapılan başarılı çalışmalar sayesinde 1977 yılında çiçek hastalığı yeryüzünden silindi ve 1980 yılından itibaren aşısı da yapılmıyor. Hatta belki hatırlayanlarınız olacaktır, Türkiye’de de 1998 yılından itibaren çocuk felci görülmemektedir.
Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da aşı karşıtı gruplar maalesef bulunmakta. Sebeplerine gelince; bir kısmı dinsel bir kısmı da aşının içeriğindeki maddelerin zararlı olduğunu söyleyerek aşı yaptırmaya karşı çıkıyorlar. Bu arada maalesef Türkiye’de aşı karşıtlığı sebebiyle kızamık salgını yeniden başlamıştır. Haber detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Aşılar otizme sebep olur mu?

Geçenlerde aşı reddi ile ilgili bir grubun yazdıklarını okudum, karşıt görüşün ne düşündüğünü gerçekten merak ediyordum böyle önemli bir konuda. İlk sebep olarak aşıların otizme sebep olduğunu iddia ediyorlar. Ancak 2009 yılında Amerikan halkının yaptığı başvurular sonucunda Birleşik Devletler Federal Suçlar Mahkemesi, bir çok makale ve uzman raporu incelemiş, uzmanlarla mülakatlar yapmış. Sonuçlar şaşırtıcı değil tabii ki. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve thiomersal içeren aşıların otizm oluşturmayacağına karar verilmiştir. Otizm gibi geniş spektrumlu bir hastalığın sadece aşılara bağlanıyor olması maalesef sadece bir sığ görüşün ürünüdür.

Bu arada çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde eğer aşılarını yaptırmadıysa size dava açabilir. Siz sadece kendi çocuğunuza aşı yaptırmayarak kişisel bir karar almıyorsunuz, maalesef geniş kitleleri etkileyecek bir hata yapıyorsunuz.
Aşı konusunda çok daha detaylı bir yazıyı buradan ulaşabilirsiniz. Kendi yazısında da bahsettiği çok önemli bir istatistiği de eklemek istiyorum. Aşı yaptırarak hastalıkların ne kadar azaldığını bilimsellikten uzak kişiler değil de bakın istatistikler nasıl söylüyor;

Sonuç olarak, Sağlık bakanlığı bu ülkedeki en yüksek yetkili mercidir. Ve Sağlık bakanlığı da aşıların yapılmasını önermektedir. Biz oğlumuzun tüm aşılarını zamanında yaptırdık. Sağlık ocaklarına giderek ücretsiz aşı yaptırabilirsiniz. Hatta çoğu zaman bağlı olduğunuz Aile hekimliği tarafından aranarak aşı zamanlarınız hatırlatıyor. Bu arada geçen ay başımıza gelen olayı da anlatarak yazımı sonlandıracağım. Bir öğlen iki hanım tarafından kapımız çalındı. Yeni atanan Aile hekimimizmiş, evimize kadar gelip oğlumun aşı kartlarını sordu. Yani eğer aşı yaptırmıyorsanız ve çocuğunuzun aşı kayıtları yoksa Sağlık Bakanlığımız çok titiz bir şekilde bu konuları takip ediyor, bizden söylemesi.

Aşı konusunda diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.