Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları 

  • Bakteri barındırdığı için probiyotiktir.
  • Marketlerde satılan ekmeklere göre daha geç bayatlarlar. 
  • Mayalanma sırasında ortaya çıkan laktik asit gluten proteinini ve nişastayı parçalar. Marketlerden aldığınız mayalı ekmeklerde ise bu  parçalama  işlemini mideniz yapar. Bu yüzden ekmeği sindirmek daha zordur ve çoğu zamanda midenize oturur. 
  • Yavaş bir insulin salınımını sağlayıp kan şekerinin hemen yükselmesini önler. Glisemik endeksi düşürür, bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. 

Gelelim tarife; baştan söyleyeyim mayalama sürecinden pişme sürecine kadar ortalama 2 gün sürüyor ekşi mayalı ekmek yapımı. Bir çok püf nokta var. Hatta yanlış yaptığınızda mayanız ölebiliyor. Ben en son sanal bebeğime bakarken bu stresi yaşamıştım 🙂 Ve mayamı da öldürmeyi başardım maalesef. Neyse ki arkadaşımdan bir maya daha ödünç aldım. Bizim kullandığımız maya 80 yıllık düşünebiliyor musunuz? Hatta her mayaya isim veriyorlar, bizimki Leyla 🙂 O sebeple bundan sonra gözüm gibi bakacağım Leyla hanim’a 🙂 

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi 

Malzemeler 

420 gr içme suyu 

600 gr un ( 300 gr tam buğday, 300 gr beyaz un karıştırılacak) 

10 gr tuz 

Yapılışı 

İşe öncelikle levan yapmakla başlıyoruz. Levan maya gençleştirme anlamına geliyor. Ben mayamı arkadaşımdan aldım. Mayayı aldıktan sonra cam bir kavanozda buzdolabında 15 güne kadar saklayabiliyorsunuz. Ekmek yapımını kendi örneğimden yola çıkarak size saat saat anlatacağım. 

Levan Yapımı: 

Saat 10, buzdolabından mayayı çıkartıyorum. Mayayı çıkarttıktan sonra levanımı hazırlamak için 1 çay fincanı suyu bir kaba alıyorum. Suyun içine dolaptan çıkartıp oda ısısına getirmiş olduğum mayamı ekleyerek kaşıkla mayayı açıyorum. İyice homojen kıvam aldıktan sonra içine 2 kahve fincanı un ekleyerek kaşıkla karıştırmaya devam ediyorum. Karışım kek kıvamında olacak. Hazırladıktan sonra karışımı ikiye ayırıyorum. Ayırdığımız bir parçasını cam kavanozla buzdolabına koyuyorum tekrar, bir sonraki ekmek yapımında kullanacağım. Diğer kalanı ise oda ısısında, mümkünse karanlık bir yerde iki katına çıkana kadar bekleteceğim. Bunu da kolayca anlamak için levanımızın olduğu seviyeye bir lastik koyarak takip edebiliriz. Benim levanım saat 14:00 civarı aşağıdaki gibi 2 katına çıktı. 

levan iki katına cikti.jpeg

 

Levanı hazırladıktan sonra artık ekmek hamurunu hazırlamaya başlayabiliriz. Ama öncesinde levanımız olmuş mu olmamış mı onu test edelim. 420 gr suyu yoğurma kabına alalım ve üzerine levanı ekleyelim. Eğer levan aşağıdaki gibi suda yüzüyorsa başarılı demektir.

levan.jpeg

 

Video’lu halini de ekliyorum: 

 

Levanı ekleyip iyice elimizle karıştıralım. Sonra un ve tuzu ekleyerek yoğurmaya başlayalım. Kıvam olarak ele yapışan bir kıvam olacak, sakın fazladan un eklemeyin çünkü o zaman ekmeğiniz çok sert olur. İyice yoğurduktan sonra ( ki yoğurma aşaması çok yorucu, ben ilk denemeden sonra bu mutfak robotunu aldım ve aşırı memnunum) hamurun üzerine bir streç kapatarak dolaba koyuyoruz ve 1.5 katına çıkmasını bekliyoruz. Benim hamurum gece 10:30 civarında kabarmıştı. Hamuru buzdolabından çıkarıp son mayalanmayı yapacağız artık. Hamuru her bir ucundan içine doğru katlıyoruz ve pişireceğimiz kaba koyuyoruz. Bu aşamada artık kaloriferin üzerine koyacağız ve 2 katına çıktığında ekmeğimiz fırına girmeye hazır demektir. Ben sabah kalktığımda ekmeğim kabarmıştı ve saat 09:00’da ekmeğimi fırına attım. 

Pişirme Aşaması: 

Saat 9:00, öncelikle fırını 250 derecede 20 dakika kadar boş olarak ısıtıyoruz. Sonrasında : 

20 dakika fırını 200 dereceye düşürerek ekmeğimizi atıyoruz. 

20  dakika sonra fırını 190 dereceye düşürüyoruz ve bu şekilde 20 dakika daha pişecek. 

Son 10 dakika pişirme kabının kapağını açıyoruz. Ve evi saran mükemmel bir ekmek kokusu. Ekmeğinizi çelik ekmek kaplarında ya da döküm tencerelerde pişirebilirsiniz. Ben 26 cm’lik döküm tencere kullandım. Çünkü döküm tencereyle yaptığınızda ekmeğin üstünde kabuk oluşuyor ve ben onu çok seviyorum. Daha yumuşak ve süngersi bir ekmek isterseniz aşağıdaki gibi çelik ekmek kaplarını tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

 

ekmekkalıbı.jpg

Püf nokta: Ekmeği pişirirken mutlaka kapaklı pişirmeniz gerekiyor. İçindeki nemini kaybetmemesi için. Eğer kapaklı bir pişirme kabınız yoksa, fırının içine ısıya dayanıklı bir kap içinde su koyarak ekmeğinizi pişirmeniz gerekiyor. 

 

 

 

One Reply to “Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.