Kıbrıs Gezilecek Yerler I – Gazimagusa, Kapalı Maraş, Karpaz

KIBRIS GEZİLECEK YERLER

Uzun zamandır Kıbrıs’a gitmek aklımızda vardı. Ama eşim sık sık iş sebebiyle Kıbrıs’a gittiği için eşime göre için Kıbrıs çok çekici bir destinasyon değildi. Ben ilk kez gideceğimden ve sadece 2 gün vaktimiz olduğu için çok yoğun bir plan yapmaya karar verdik. Bu arada Kıbrıs’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimlik kartlarıyla giriş yapabiliyorlar. Aman ha pasaportunuzla girmeyin, yoksa bir daha Yunanistan’a giremezsiniz. Çünkü sevgili komşularımız Kuzey Kıbrıs’ı tanımayıp, Türkiye’yi işgalci bir devlet olarak görüyorlar.

Bu arada belki TEB kredi kartı kullananlarınız vardır. TEB Yıldız Priority kart’ta harcama sözü verdiğinizde hiç bir ücret ödemeden uçak bileti alabiliyorsunuz. Biz biletlerimizi o şekilde aldık. Siz de kampanya detaylarına ulaşmak isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Biz Kıbrıs’a Mayıs ortası gitmemize rağmen hava Kıbrıs ortalamasına göre hafif serindi. Sabah erken uçakla gittiğimiz için önümüzde koskoca iki günümüz vardı. Kıbrıs’a inince hemen havaalanından Sun oto kiralamadan Opel Corsa kiraladık, iki gün için 350 TL ödedik. Kıbrıs her ne kadar küçük bir ada gibi görünse de aslında tüm adayı dolaşmak sandığımızdan uzun sürdü. Şuraya hemen bir Kıbrıs haritası bırakalım:

Kıbrıs Haritası

Bu arada Kıbrıs’ı gezerken öncesinde biraz Kıbrıs tarihini, yaşananları bilerek gezmekte fayda var. Maalesef Kıbrıs sadece kumar oynanan ya da şirket toplantılarının yapıldığı bir yer olarak tanınıyor Türkiye’de. Halbuki doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla da çok büyük bir zenginliğe sahip Kıbrıs.

İzlemek isterseniz 5 bölümlük Mehmet Ali Birand’ın yapmış olduğu aşağıda da eklediğim harika bir hap Kıbrıs Belgeseli var, hepimiz izlemeli çocuklarımıza da izletmeliyiz.

Biz ilk gün Dipkarpaz, Gazimagusa ve Maraş bölgelerini gezdik. Hızlıca bir kahvaltı yapalım dedik ve Magusa’daki Kıbrıs’ın meşhur pastanesi Petek pastanesi’ne kahvaltı için gittik. Ortaya karışık kahvaltı ve hellim tabağı söyledik. Hellim özellikle çok başarılıydı. Daha sonra Kıbrıs’ta başka yerlerde de hellim denedik ama Petek’teki gibisini bulamadık. Bu arada harika bir kale manzarası ve egzotik bir dekorasyonu var Petek pastanesinin. İki kişi toplamda 80 TL ödedik. Bu arada dip not Kıbrıs’ta dışarıda yemek pek ucuz değil. Bu arada Kibris’ta park problemi yok, hiç bir sıkıntı yaşamadık.

Kahvaltı sonrası hemen yürüme mesafesinde olan bir sürü tarihi yer var.

St Nicolas Katedrali /Lala Mustafa Paşa Camii: Muazzam bir yapı, ben ilk görünce Barselona’daki La Sagrada Familia’ya çok benzettim. Önceleri kilise olarak şimdi ise cami olarak kullanılıyor.

Othello Kalesi :Şehrin çevresini kaplayan surların içinde bulunuyor. 14. Yüzyılda Lüzinyanlar tarafından düşmanlardan korunmak için yapılıyor.

Namık Kemal Zindanı: Lala Mustafa Paşa camiisinin hemen karşısında bulunuyor. Namık Kemal’in 36 ay sürgünde kaldığı yer.

Bütün bu yerler hep yürüme mesafesinde ve ücretsiz gezilebiliyor. Buraları bitirdikten sonra arabaya atlayıp Kapalı Maraş’a doğru yürüyoruz. Tarihe ufak bir yolculuk; burası Kıbrıs’taki hayalet şehir, şu an belirli bir yere kadar siviller girebiliyor. Onun dışında askeri bölge ve girmeniz yasak. Sanırım hayatımda kendimi en garip hissettiğim yer. Önünüze baktığınızda sanki Maldivler’deymişsiniz gibi ama arkanıza döndüğünüzde sanki zaman 40 yıl öncesinde durmuş gibi. Gerçekten de öyle. Zamanında İngiliz’lerin hatta birçok ünlünün burada yazlığı olduğu söyleniyor. Hatta burasının kumsalı için Mısır’dan altın rengi kum getirildiği rivayetler arasında var. Hava serin olduğu için denize giremiyoruz ama aklımız o güzelim denizde kalıyor.

Kapalı Maraş kumsalını gezdikten sonra Gazimagusa-Karpaz yoluna doğru gidiyoruz. Buralar Kıbrıs’ın en güzel denize girilecek yerleri. Gazimagusa’da Glapsides plajı harika, biz yine giremedik ama bir durup denize bakmadan geçemedik. Yine buraya yakın Golden Bay var orası da çok güzel görünüyor. İncecik kum adeta Maldivler.

Kapalı Maraş, plaj

Bu arada Girne’ye gidiş yolunda son zamanlar oldukça popüler olmuş Kemeraltı Aş Evi’ne uğruyoruz. Eşim daha önce bir kaç kez buraya uğramış eskiden daha güzel olduğunu söylüyor. Bu arada bazı günler kuzu tandır çıkıyormuş ve çok güzelmiş. (sanırım Cumartesi ve Pazar) Ben şansımı Piruhi’den (Polonya’lıların Pierogi’si aslında) deniyorum bence gayet ortalama ama denemiş oluyoruz en azından. Biz 2 Pierogi,1 yogurt ve 2 kolaya 120 TL ödüyoruz.

Gezimizin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kemeraltı Aş Evi

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.