EVDE YOĞURT/HAZIR YOĞURT MESELESİ

Türkiye’de son zamanlarda yine ev yoğurdu konusu popüler oldu.

Oğlan doğunca da bizde merak konusu oldu. Aslında bu konuyu incelemek uzun ve meşakkatli değil. Bir hayli de basit.

En önemli faktör hijyen ve sağlık ise, ev yoğurdu hijyende son sırada. Çünkü ev mutfağı endüstriyel bir üretim tesisine göre çok daha mikrop ve bakteri içeriyor. (ispatı birazdan gelecek)

Bunu anlamak için üretim aşamalarına bakmak lazım;

  • Ev yoğurdu için açık süt alıp, kaynatıp; soğutmak gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda 3 şey oluyor.
    1. İçindeki faydalı proteinler kırılıyor,
    2. Bazı mikroplar 100 derecede yaşadığı için ölmüyor,
    3. Soğurken ortamdan bakteri kapabiliyor.

 

  • Hazır yoğurtları yaparken ise şoklama yöntemi ile 10 sn içinde 160 derecelik ısı veriyorlar ve bakteri türevleri direkt ölüyor. Proteinler ise çok daha az zarar görüyor. Soğutma ortamı ise çok daha sağlıklı ve mikropsuz.

 

Kimi insanlar, ev yoğurdu (gerçek yoğurt) çok az dayanıyor; hazır yoğurt uzun süre dayanıyor. Demek ki içinde başka şeyler var diye spekülasyon yapabiliyorlar.

Bir yiyeceğin bozulması için içerisindeki bakteri ve mikrop kolonilerinin belli bir sayı üzerine çıkması lazım. Niye ev yoğurdu hızlı bozuluyor, çünkü zaten içerisinde daha fazla bakteri var.

Ağzınızdan çıkarıp bir kaşığı yoğurda batırırsanız, o yoğurt çok daha hızlı bozulur çünkü bakteriler bulaşır.

Neyse, bebek kısmına gelelim. Türkiye’de yoğurdu organik yapabilen 2 çiftlik var sadece. Bir tanesi Kelkit Gümüşhane’de ama pazarlama güçleri zayıf olduğu için, bu yoğurdu PINAR markası ile pazarlıyorlar. Biz oğlana neredeyse 8 aydır sadece bu yoğurdu veriyoruz.

Evde 3 günde 1, mikrop içeren yoğurt yapmaya çabalamıyoruz.

Sonradan gelen edit: Bu arada Teke Tek programında Onkologların yapmış olduğu hazır yoğurt ve ev yoğurdu konusundaki tartışma bölümünü (5 dakikalık o kısım linkte) hızlıca izleyebilirsiniz.